View Single Post
Staro 10.02.2017., 10:07   #652
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,802
Citiraj:
Autor dakky Pregled postova
@ Destroyer... ne želim bit grub ili nekulturan, ali razmisli, da je 230 ili 260 ZEC na godinu sa jednom grafičkom, da li bi uopće imali ovu konverzaciju
Ne postoje glupa pitanja, pogotovo ne o nečemu u čemu sam laik. Ne bojim se pitati i svjestan sam da će biti uvijek dakkya koji će malo podjebavati, bez brige

Stavio sam sve brojke na papir, pa sam zaključio o čemu se radi. Međutim, pošto sam picajzla, moram pitati da mi netko kaže da je 100% tako. Naime, FRipper je napisao 230ZEC po RX470: prvo sam mislio da je to po svih šest kartica na godinu, pa mi opet računica nije štimala, tek kasnije kad je napisao 1380h/s postane jasno o čemu se radi, tj. brojka se podudara s mojom na papiru.

Za mene je to ko da netko napiše napon od 14W. Svi znaju da je jedno slovo krivo, al zamisli sad da tinejdžer čita i "nauči" da je napon Watt

--

Našao sam isto tako brdo tih kalkulatora za sve moguće valute, al naletio sam da ima nekih faktora o kojima pojma nemam, tj. nije bilo samo ulog, cijena kWh i cryptovaluta, već hash complexity, hourly rate i što sve ne.

Ako uzmem ovaj jednostavan i utipkam koji je kolega FRipper linkao, uzmem da sustav pri rudarenju sa 6 grafa RX470 vuče 840W, cijena kWh (0.25$, što je zapravo manje nego 0.25€ koliko struja ovdje dođe) i ispada da bih nakon godine dana bio u plusu bijednih 90$, i to ako bi valuta ostala na današnjoj razini. Dakle, za investiciju od minimalno 1200€ dobio bih niti desetinu nazad. Eventualno bih uštedio na grijanju, ali isto tako zanemarivo.

Dakle, i dalje pričamo o plusu, to je OK, ali sustav za rudarenje nije set-and-forget. Tu bih trebao uložiti još dosta vremena, tako da smatram da mi se ne isplati dalje kopati dublje i učiti što je točno što u cijeloj toj priči.

Svakako se zahvaljujem na puno obilnijim informacijama nego su to bile zadnji put na cryptocurrency/bitcoin temi
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote