View Single Post
Staro 29.05.2015., 13:31   #187
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Citiraj:
Autor pogi Pregled postova
Pozdrav,

prošao sam kroz temu, pa evo ipak imam par pitanja...

Ja bi (ponovo) isprobao neku linux distribuciju. Kažem ponovo jer se sa linuxom nisam sretao nekih 20 godina. U to doba sam imao kući podešen dualboot nekakve Slackware distribucije iz tog doba sa nekakvim windowsima iz tog doba (više se niti ne sjećam). Trebala mi je radi učenja i posla jer sam tada radio na poslu na unixu...

Uglavnom, takoreći sam 95% stvari zaboravio tako da sam praktično početnik. Sada imam jedan stari laptop, zapravo nije niti toliko loš ima 4Gb rama i nekakav CoreDuo procesor na kojem je već instaliran Win7. Nemam na njemu puno mjesta na disku pa bi si složio nekakvu linux distribuciju na usb stik od 8/16Gb. E sad...

1. preporučite neku distribuciju koja u sebi već ima aplikacije za "normalan rad" tipa webbrovser, office paket, možda videoplayer..... ono za normalnu upotrebu. Ubuntu?

2. koliko vidim sa weba (ubuntu.com) skidam .iso imiđ fajl. Znači li to da ja otvorim imiđ kao virtualni disk u win7, pokrenem instalacijski program u win7, odaberem među postavkama što želim , i kao odradište odaberem uštekani usb stick? Nakon završetka restartam komp i bootam sa USBa?

Eto, bilo kakav savjet je dobro došao.

EDIT: npr. koje je najbolje sučelje? KDE?

EDIT2: evo nisam ljenčina našao sam i kako napraviti usb linux butabilan stik iz win7
http://www.ubuntu.com/download/deskt...ick-on-windows

EDIT3: što koristiti za izradu usb linuxa? navedeni UUI, YUMI, ili XBOOT? koji FS koristiti na USBu? FAT (vjerojatno ne), FAT32 ili NTFS? mislio sam da će ga program formatirati u neki linuxov FS..... kako se ono zvao ext_nešto

Probati ću to napraviti danas popodne pa kud puklo

EDIT4: instalirao bi 64bitnu verziju linuxa (vidim da ubuntu nudi i 32 i 64bitnu verziju). Ali npr. vidim da je skype for linux 32bitni. Možda glupo pitanje... da li i na linuxu (kao i na windowsima) na 64bit OSu rade 32bitne aplikacije?

1. Bilo koja - zavisi koliko imaš vremena i volje - Mint je ok za početak.
2. Skineš iso i baciš na USB preko nekog alata...Rufus na Windowsima je ok za to
3. ne postoji najbolje sučelje - postoji najbolje sučelje za tebe...eksperimentiraj, skini više spinova pa vidi kaj ti najbolje odgovara
4. Rufus će formatirat stick u FAT32. Za instalaciu na disk koristi EXT4.
5. Ne brini - sve 32bit aplikacije rade na 64bit Linux OS-evima...googlaj skype+ime distre koju želiš staviti i nemaš beda.

tomek@vz je offline   Reply With Quote