View Single Post
Staro 02.06.2019., 22:32   #115
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Spominjalo se u medijima kao nova macroarhitektura (u kontekstu "familije" proizvoda)

https://videocardz.com/80769/amd-ann...a-architecture
Ima već X godina da sam završio faks, i uvijek sam više vukao na softver nego hardver stranu, ali ako se dobro sjećam tako nešto stvarno ne postoji, bez obzira što neki mediji kažu

Postoji ISA (instruction set) i uArch (implementacija ISA-e). Možeš imati više raznih uArch koji implementiraju istu ISU:
1. Bulldozer i Zen su implementacija x86 (AMD64) ISA-e (nije potpuno ista ISA, ali konceptualno je). Složit ćemo se da su Bulldozer i Zen ipak različite
arch
2. Vega i Navi su implementacija GCN ISA-e. RDNA bi trebala biti nova uArch.

Ono malo što znam je da GCN uArch ima ograničenje od 4 shader engina što je neefikasno pri većem broju compute unita.
Primjer:
1. RX 570 ima 32 CU (8 po shader enginu)
2. RX 580/590 imaju 36 CU (9 po SE)
3. Vega 56 (14 po SE)
4. Vega 64 (16 po SE)

Sve iznad 56 compute unita je već neizbalansirana arhitektura gdje je jedan shader engine zadužen za previše compute unita, tj. možda je bolje reći neizbalansiran za gaming scenarije jer ta arhitektura je i dalje odlična za compute/scientific scenarije.

Iskreno se nadam da su Navijem uspjeli zaobići ovo ograničenje jer to znači da bi mogli staviti više compute unita koji bi onda bili efikasni i mogli konkurirati nVidiji u high-endu.

Krajem ove godine se vjerojatno prebacujem na development igara, pa ću možda i naučiti malo više o hardveru
messiah je offline   Reply With Quote