View Single Post
Staro 02.09.2010., 09:33   #74
Bjukenon
Premium
Moj komp
 
Bjukenon's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 49
Citiraj:
Autor Uber Gosu Pregled postova
Opet, u teoriji, kada 1 vent gurne 5 kubičnih centimetara zraka u hladnjak, taj zrak naraste na 6 kubika jer se zagrije, dakle drugi vent (ako je 100% isti a hladnjak zatvoren bočno) na tih 5 kubuka ima minus od 1 kubika. Od tuda ide postavka sa drugim bržim ventom, toliko o teoriji.
E, o ovome bi se dalo raspravljati, tu je riječ o volumenskom (masenom) protoku, pitanje je da li je taj porast volumena toliko drastičan da bi ga usporavao drugi ventilator pa da se tu može govoriti o nedostatku od 1 kubičnog centimetra u sekundi. Prije će biti (meni logičnije) da se taj porast volumena u ovakvim (realno ne baš ekstremno vrućim uvjetima, ipak je tu riječ o nekih 70- 100 Celzija maksimalno) ne očituje tako drastično pa to ne utječe pretjerano na rad drugog ventilatora. Kao što sam već napomenuo, na to bi pitanje znao odgovoriti neki softver za simulaciju takvih situacija, ovdje samo tapkamo u mraku i ustvari, ne znamo što se događa.

Citiraj:
Autor Uber Gosu Pregled postova
2 vent igra ulogu pri jako dugačkim/širokim hladnjacima, jer se izgubi "struja" prvog venta(trenje). Prvi vent ubrza zrak na recimo 2m/s idućih 40cm, drugi vent nemože ubrzat nešto(na maloj udaljenosti) jer su mu lopatice u "sinkronizaciji" sa samim zrakom (analogija: ubacivanje u brzinu na autu kada je motor sinhron sa getribom).
Nije mi baš jasno što si mislio s ovime . Jedino u što sam siguran, kad staviš drugi ventilator na izlaz, dobit ćeš lokalni podtlak koji će vući zrak van. Ako to usporediš sa jednim ventilatorom koji samo radi predtlak a na drugoj strani je atmosferski tlak, očigledno je poboljšanje jer je veća razlika u tlakovima i samim time MORA bit veći protok zraka u odnosu na jedan vent.

Citiraj:
Autor Uber Gosu Pregled postova
Opet da ponovim za svaki slučaj, dakle 10 ventova jedan na drugom u seriji (ako zanemarimo te "Mikro" promjene tlaka) redi posao sličan samo 1 ventu (paralelno spoj ima rast kolko vento ima, kao kiler na autu, 2 venta = 200% protoka). Može se reći da prvi vent radi posao a ostalih 9 se vrte u prazno. Uzmimo vet 5. za primjer. Pretlak venta 4 i podtlak venta 6 bi vrtili vent 5 na +-5% brzine vrtnje samog venta 5 kada bi ovaj i bio isključen iz struje.
Ovdje pričamo samo o dva . A logično da 10 u seriji nema neke logike osim ako svaki idući ne bi stvarao veći podtlak, no onda bismo već imali neki kompresorčić .


Citiraj:
Autor Uber Gosu Pregled postova
Mora biti brži u svakom slučaju, ali kada bi ga stavili da je osjetno (3x) brži onda bi on bio "primarni" vent kojega bi ovaj prvi, sporiji vent kočio, naravno bilo bi bolje hlađenje ali i buka
Opet ti sa mora . Ne mora, dovoljan dokaz su ti hladnjaci sa 2 jednaka ventilatora koji bolje hlade u odnosu na jedan ventilator. Daleko od toga da sustav ne bi bio efikasniji kad bi imao brži ventilator na izlazu, ali to jednostavno nije i ne mora biti uvjet za bolje hlađenje u odnosu na 1 ventilator koji upuhuje zrak u hladnjak.


Citiraj:
Autor Uber Gosu Pregled postova
Nije velik, ali je dovoljan za 2-3-5-6 stupnjeva razlike, ovisi o širini venta i setupu "tunela" u kučištu, i to kolko vidim po rezultatima ovisi DOSTA (do 10C).
Nisam merio ali logično je da na hladnjaku debljine 1 cm ili na "toweru" debljine 12cm nije isti "gubitak" zraka, pogotovo jer ovaj "12cm" ima puo veću bočnu površinu.
Slažem se .

Zadnje izmijenjeno od: Bjukenon. 02.09.2010. u 18:55. Razlog: Krivo napisao :-)
Bjukenon je offline   Reply With Quote