View Single Post
Staro 16.08.2012., 23:22   #10
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,138
Citiraj:
Autor listerstorm Pregled postova
Grafovi i dijagrami ti nisu toliko bitni ukoliko ulažeš u novčane fondove.

Taj fond (kao i svi novčani) je najmanje rizičan jer imovinu ulaže u najvećem dijelu na tržištu novca (depoziti u bankama i instrumenti tržišta novca poput komercijalnih zapisa i trezorskih zapisa ministarstva financija) a tek u manjem dijelu na tržištu kapitala (i tu opet u najmanje rizične instrumente - državne obveznice).

Praktički jedini rizik kojeg imaš u tom novčanom fondu ti je valutni rizik pošto je imovina u kunama. Al to vrijedi i za kunsku štednju u bankama.

Druga stvar je ako ideš na dugoročno ulaganje (udjeli u dioničkim fondovima ili kupnja dionica).
kako misliš nisu toliko bitni? šta je onda bitno ako nisu ti grafovi/dijagrami? kako pratiš dali je poraslo ili palo na drugi način?

znači praktički nekakvog straha od gubitka novca i nema?

još jedno pitanje, u ovih par dana, 3-4 dana štednje otkako smo otvorili taj investicijski fond "dobili" smo nešto preko dvije kune - nije mi jasno kako tako raste non stop? oće to rasti pa naglo pasti? jer ako bude ovako nastavilo rasti onda ću za godinu dana imati triput više nego sam stavio zbog tih kamata (figurativno rečeno, mada stvarno izgleda da dosta raste iz dana na dan, ali na koju foru? ) nisam navikao baš da banka bilokoja tako olako "poklanja" novac?

thanks.
__________________
ševa!
ALiEN17 je offline   Reply With Quote