View Single Post
Staro 14.01.2009., 10:00   #96
...Tihomir...
Premium
Moj komp
 
...Tihomir...'s Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 296
Citiraj:
Autor Slash555 Pregled postova
nisam primjetio da imaju problema na 2-3 novije ploče samsung 203 sata radi bez problema. ovo prvi put čujem. a ne pada mi na pamet vraćat se na PATA kablove, bljak
Da nisam sam doživio ne bih ni ja vjerovao. Imam Gigabyte P35-DQ6 rev 1.0 ploču i ludio sam pri instalaciji win-a. Sata je bio Optiarc. Problem je naravno u AHCI-ju. Jednostavno prža je toliko osjetljiva da pri integraciji nlite-om AHCI drivera nije htjela iste učitati s dvd-a. Ne treba ni spominjati da je PATA isto odradila bez imalo problema. Isprobao sam sve moguće postavke u biosu uključujući stavljanje prže na prva 3 sata konektora i uključivanje onog moda u biosu legacy ili tako nešto, pa sam probavao na dodatni kontroler (mislim da je micronov na ploči) staviti pržu i omogućiti da radi u IDE modu - bezuspješno.
Ono što je posebno frustriralo je da bootanje sa SATA pržilice na normalnim sata konektorima u 80 % medija koje mu ponudim ne radi, jednostavno "zamrzne" pri butanju (20% medija radi) dok kada bootam sa dodatnog kontrolera boota sa svim medijima ali opet ne učita AHCI driver.

Citiraj:
Autor igorba Pregled postova
Ja bih se složio, ali samo za ploče s AMD/ATi ili Nvidia čipsetom jer imaju integriran PATA kontroler u čipsetu, tako da je glede kompatibilnosti svejedno je li PATA ili SATA (prednost: korištenjem PATA za optiku, ostaje više slobodnih SATA konektora za diskove; mana: prije ili kasnije, PATA standard bit će otpisan, pa bi u slučaju promjene ploče PATA optika mogla biti neupotrebljiva - iako osobno mislim da će prije riknuti prža nego nestati PATA s ploča).

Za novije Intel čipsete svakako preporučujem SATA optičke uređaje.
Svakako mislim da će PATA još dugo biti s nama na dodatnom kontroleru pa tu ne vidim problem.
Da ne ispadne da je problem samo s mojom pločom, tetak mi ima Asus-a nisam siguran koji čipset mislim da je X48 ili eventualno X38 (neki X je, mogu saznati točno koja je ploča ako nekog zanima) i ima dvije Pioneer prže jednu SATA, drugu PATA i sa SATOM ima identičan problem kao ja.
...Tihomir... je offline   Reply With Quote