Tema: Putovanja
View Single Post
Staro 08.01.2024., 22:00   #1153
Milentije
Adrenaline junkie
Moj komp
 
Milentije's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Doboj - Banja Luka / Republika Srpska
Postovi: 3,575
Citiraj:
Autor Zeryx Pregled postova
odlicno!
jedva cekam treci dio
Biće valjda u januaru

Citiraj:
Autor zgmmax Pregled postova
Kaj sve trebaš imat od dozvola za voziti tako nešto?

Jel to spada pod sportske zrakoplove?
Zavisi od države do države.
Negdje uopšte nije regulisano, negdje moraš imati određenu potvrdu o obučenosti, negdje dozovlu.

U USA je ovaj vid letenja potpuno neregulisan i možeš da letiš bez ikakvih dozvola. Možeš da kupiš opremu i sam se učiš, ako imaš volju, želju i muda. Leti se po FAR 103 pravilniku. Mislim da ima ukupno 5 rečenica koje se odnose generalno na sve vidove avijacije i to je to.

Na našim prostorima zavisi od države do države. U BIH postoji pravilnik koji ovaj vid letenja svrstava u mikrolake letjelice. U pravilniku stoji i dio o obuci i osposobljavanju. Problem je što je pravilnik pisao levat koji ovo nikad u životu nije vidio pa je napisao takve gluposti da je teoretski nemoguće ispoštovati uslove za polaganje. Do ove godine se letilo "na divlje", niko od letača nije imao dozvolu/potvrdu o obučenosti.
Ove godine sam u saradnji sa jednim instruktorom iz Mađarske organizovao dvije ture polaganja u Banja Luci tako da od skora imamo 5 novih dozvola, mađarskih.

U HR isto postoji licenciranje. Postoji i nekoliko klubova koji su jako aktivni. u ZG ima Darko Tršinar koji radi obuku, ali samo za foot launch, za trajk nema odobrenje. On ljeti aktivno leti na Rabu.
U Požegi ima klub Bumbar i tu ima aktivna ekipa sa kojom možete dogovoriti tandem. U Sinju sam prošle godine isto sreo ekipu. U HR ima aktivne ekipe. U BIH nas ima 5-7.

Ja sam za svoj tandem trajk kupio prikolicu i malo je prilagodio. Biću u HR sa njim. Za sada u planu samo aerodromi na kojima ću biti zbog padobranskih takmičenja. To su Poreč (više puta ove godine ) i Osijek (sredina maja).

Ja sam počeo sa padobranstvom prije 15 godina. 2017. sam počeo sa paraglajdingom (slobodno letenje), ali tom obukom nisam bio zadovoljan. 2020. sam uradio upgrade obuke za slobodno letenje, ali se ekipa sa kojom sam letio raspala.
Onda mi je pukao film i kupio sam prvi paramotor sa oglasa i sam odradio "preobuku" na paramotor. Kad imaš iskustva sa slobodnim letenjem onda ovo nije problem.
Prije nešto više od godinu dana vidim da mi kolega iz Sarajeva prodaje odličan tandem trajk sa novim tandem krilom i to kupim od njega. Kada sam se ispraksao sa novom opremom počeo sam da letim tandeme za ženom, rodbinom i prijateljima.

U Egiptu smo na prvom brifingu popunili formular gdje svu odgovornost preuzimamo na sebe, pod punom materijalnom i krivičnom odgovorošnoću potvrdimo da imamo više od 50 sati naleta i to je to. Niko nije pitao ni za dozvolu ni za knjižicu letenja. Ni dozvole ni evidencija naleta nisu obavezne u većini država. Ja evidenciju vodim za sebe, radi redovnih servisa i pregleda opreme.

Sve u svemu, što se mene tiče obuka se mora proći. Sa posebnim naglaskom na teoretski dio (meteorologija, poznavanje letjelice, principi letenja, komunikacija u avijaciji, zakoni i propisi). To hoće li neko sam sebe unesrećiti je njegova lična stvar. Ali ne smije svojim ponašanjem ugroziti drugog. Ja letim na aerodromu koji dijelim sa helikopterskim servisom Vlade, sa helikopterskom jedinicom MUP-a, padobrancima, školom letenja pa uvijek letim sa airband radio stanicom (zato se mora poznavati komunikacija u avijaciji). Moraju se znati i pravila i propisi da ne bi ušao u vazdušni prostor u kojem nebi smio biti (CTR, TMA,...). Moja teoretska pozdaina je iz PPL obuke, i znatno je kompleksnija i detaljnija od teorije kokja se sluša za padobrance, paragaljding i li paramotore, što mi je u više navrata dobro došlo.

Sve u svemu ovo je najjeftiniji vid letenja gdje imaš popriličnu slobodu u odlučivanju gdje ćeš, šta ćeš i koliko ćeš. Naravno, sve u zakonskim okvirima.
__________________
Lenovo ThinkPad W530 - Core i7 3840QM, 32 GB RAM, SSD Samsung 512 GB, nVidia Quadro K1000M 2 GB, 15.6" 1920x1080 IPS, baterija 9 ćelija

Zadnje izmijenjeno od: Milentije. 08.01.2024. u 22:06.
Milentije je online   Reply With Quote