View Single Post
Staro 12.04.2021., 22:27   #194
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor Splitska Posla Pregled postova
Koje godine i s kojim modelom je AMD po single core performansama došao na razinu na kojoj je Intel bio 2017-te? Ne treba ti google: one godine kad je izbacio Zen 2. To je dvi ipo godine od i7-7700k. Od kad su izbacili Zen uvijek su držali jedan koračić ispred Intela zato jer imaju pametnu direktoricu, a mi smo oduševljeno kupovali jezgre na kile iako smo, realno kupovali lošije procesore. Singlecore performanse, točnije brzina kojom možeš jednom jezgrom odraditi zadatak je mjera performansi procesora. Ako gledaš cijenu po jezgri, možeš donijeti pogreša sud o performansama procesora koji kupuješ. Ako ne vjeruješ meni, vjeruj Dave-u -> https://youtu.be/h4IDTblOHYY?t=148 (hint: snappy, ključna riječ je snappy)
Pa jasno. Ono kaj i pričam celo vrijeme.

2018 smo za cijenu "najboljijeg za igrice" i kralja single thread performancea kupovali loš procesor sa istim core countom ali smo u istu cifru mogli ubaciti i B450 ploču, cooler za njega i 16GB DDR4 RAMa.

Da, 8700K je bil bolji od R5 2600, nitko ne kaže suprotno. I cena je svima bila opravdana bila jer je bil "najboljiji". Bil je bolja kupnja jer eto, AMD je u 2 godine jedva napravil 60%+ pomaka u IPCu u svojim proizvodima.

2 godine kasnije, 5600X je prestigao Intel tj sve kaj Intel ima (po tebi vjerojatno "tek sad") košta koliko i i5 10400F + B460 ploča ali bez coolera i RAMa. E ali to je preskupo, AMD je bađet frendly karitas firma pa pas im majku jeba bezobraznu što sad gule i nisu dali 5600 i 5700X (iako ih niko nije ni obećal). A mi levati smo svi pali na AMD ekipu i priče o boljijem procesoru iako su lošiji, doduše u cijeni koja po prvi puta u povijesti postaje bitna. Više se ne gleda "najboljije za igrice", sad svi pazimo na buđet. Čak i oni koji kupuju Ampere kartice po 50+% većim ciframa od MSRPa.

Kao što rekoh, hvala ti što si potvrdio moju teoriju o ekipi koja si uzima argumente koji im u datom trenutku pašu za "pobjedit" u raspravi.
Osobno me baš briga za sve to skupa, ali da neki ovdje mlatite i drobite praznu slamu, drobite samo ne znam jel tu mantru ponavljate da uvjerite sebe ili druge?

Tebi je čudno i čak niš posebno što je AMD 2019 imal performanse Intela iz 2017. Ti onda ne znaš gdje je AMD bio 2016 sa FX-om u odnosu na Intel? FXevi su po IPCu bili u Intelovoj 2008. na razini s1366/s1156 Nehalema. I sad je to onak, luk i voda što je fabrika sa ruba bankrota u 4 godine stizala, prestigla i našamarala uspavanog giganta? Ma da, jebeš to.

Na kraju dana, svatko kupuje što mu treba i što želi. Eto, @picajzla0707 je plodio danima o superiornosti i5 11400F u buđet segmentu, drobi i dalje da sve i jedna B560 ploča je dovoljna za isti da bude 10% do 5600X uz konstantno ponavljanje kak je 5600X preskup, a na kraju ga je kupio jer je imal viška para od rudarenja i jer mu se apgrejdalo. I kupio je Intel jer je htio Intel, a te priče "kupil bi 5600 da ga ima za 1500 kuna" možda puši ekipa na BUGu. Ja ne, a bome ni drugi ovdje. Sve 5, nemam niš protiv da svako sebe uvjerava što i kako treba, ali dajte ne plodite ekipu što i kako. Imate svoje razloge i OK, ali ne uvjeravajte druge da su u krivu.

FYI, procesor koji posjedujem na kojem zarađujem koštao je u danu kupovine 7000 kn + PDV. I pazi sad šoka - Intelov je Reći ćete "uffff gdje je tu računica". Otplaćen je za nepunih mjesec dana dana. Moooožda sam trebal tad uzet i5 9500 pa bi mi više para ostalo Tako da tko god TREBA najbrži ST procesor ili najbolji MT procesor znači da ga bude naplatio i neće razmišljati o buđet opcijama i pločama od 800 kuna sa VRMovima od stiropora nego će dati za "najboljije" i to naplatiti.

Fascinantno koliko neke ovdje jebe taj AMD. Baš ono, prejako. Stvarno bi bolo bolje da su bankrotirali i nestali pa da i dalje imamo i7 4c/8t po 500 eura. Neki su pobjegli sa foruma i više ni ne pišu o procesorima, isti oni koji se nisu gasili u vrijeme Zen+ i Zen2, a neki koji su ostali, i dalje mantraju o lošem AMDu:

2011-2020 - AMD nije izbor jer je sporiji
2020-20xx - AMD nije izbor jer je skup

Kao što rekoh, nemam niš protiv kaj je neko lntel soldat. Ionako smo svi subjektivni u mnogo stvari u životu, evo ja prvi ne želim kupovati AMD Radeon grafičke kartice Ali braćo mila, jasno vam je da za razliku od BUG smetlišta gdje takve stvari prolaze, ovdje baš i ne.

Zadnje izmijenjeno od: Brko. 12.04.2021. u 22:45.
Brko je offline   Reply With Quote