View Single Post
Staro 14.06.2019., 20:31   #6
Perestrojka
CNE @ Verne global DC
Moj komp
 
Perestrojka's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Reykjavik, Iceland
Postovi: 493
3. Dizajn i izrada kontrolera za peltier(e) + elektromagnetne ventile koji su dio 2. grane -

Preskacem 2. grupu zasad posto je idejno sve na papiru kao jedna velika srkabotina i cekam Alphacool da se udostoje poslati paket s robom ( financijski je ovo najskuplji dio samog projekta zbog High Flow elektromagnetnih ventila ).

Dakle kontroler je kompletan DIY te podrzava:
1 ili 2 LCD display-a ili pak modula za prosirenje
2 temperaturna senzora na ulazu i izlazu iz jezgre izmjenjivaca
2 temperaturna senzora na svakom peltieru
mjerenje potrosnje po peltieru
PWM regulaciju pojedinacnog peltiera
2 4-pin headera za ili fan in ili fan out


Nije idealan kontroler, posto peltiere nikako ikako ne bi trebalo paliti/gasiti svako malo ( mehanicki stres, elektricni stres ) pa je pozeljno regulaciju istih odraditi sa buck konverterom, buck konverter je dakako kompleksnija varijacija istog koju cu raditi kad se kompletan projekat zgotovi, pa ce to biti vise kao upgrade kontrolnog modula, no otom potom.

Srce kontrolera je dobar stari Atmel ( u ovom slucaju ATmega64, po potrebi ce se ubaciti ATmega128, no zasad je i 64 dovoljan ).

Kontroler kao takav ce podrzavati vise modusa rada, full-auto, full-manual, ext-auto ( kontroliran preko PWM-a sa maticne ploce ), ext-manual, max-power. Svi modovi su slicni u 80% stvari, ostatak po kojima se razlikuju je nacin regulacije peltiera.

Automatski modovi ce vecinom pokusati odrzavati temperaturu iznad tocke kondenzacije ( kontroler mjeri vlaznost i temperaturu ambijentalnog zraka ), odnosno eng. 'dew-point'.
Kontrola preko maticne ploce ce biti izvedena na slj. nacin - kontroler ce paliti peltiere i prebaciti petlju u hibridni nacin nakon sto dignemo RPM na ploci za odredjeni 4-pin konektor, npr. iznad 2500RPM. Zasad je to najjednostavniji nacin koji ce posluziti dok se ne odradi nativni app za kontrolu modula preko USB-a, sto nam otvara vise mogucnosti kao monitoring i kontrolu preko programa u OS-u.


Vecina kontrole i podesavanja zasad ce ici preko rotacijskog enkodera dok ce monitoring kao takav bit izveden na grafickom display-u 128x64px.

revizija kontrolera v1.1



Testiranje temperaturnog senzora sa falsavim displayem ( gg kina ! )



Danas mi stize novi pcb, revizija v2.0 pa ce bit sastavljen tokom dana.

No zasad evo PCB dizajna istog:



Ekspanzijski modul za kontrolu ventila ( koji su nista drugo nego solenoidi ) ce pricekati dok mi isti ne stignu, posto Alphacool nije u stanju napisati/dat informaciju koliki je otpor zavojnice te koliko struje trose ventili u radu... unatoc tome da jedan ventil kosta 45eur i trebam ih nekoliko... GG customer service! Takodjer ekspanzijski modul ce bit dizajniran na nacin da iskljucuje hibridni mod u slucaju da mikrokontroler 'krepa' u radu, tojest cijeli sustav se vraca u 'normalan' mod ukoliko nesto ode po zlu.


Uz napomenu da je ovo sve 'raw' i dosta zbrzano, prate se standardi naravno i ne stedi se na failsafe metodama no uz redovan posao ovo ide 'mic po mic' i iziskuje dosta razmisljanja unaprijed, taman kad sam pustio v2.0 u izradu sjetih se jos neceg sto sam mogao dodati i je*i ga... pricekat ce do rev2.1.



Peltieri u ovom slucaju su 2 x TEC1-12730HTS

Perestrojka je offline   Reply With Quote