View Single Post
Staro 11.01.2021., 21:24   #9070
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Imam neki plan upgrejdati konfu za 1080p igranje (može i 1440p uz prilagođene postavke). Planiram uloziti oko 2000-2500kn na sljedeći način - kupiti grafičku ili kupiti cpu+mbo kombo. Cilj je napraviti pomak u performansama i otvoriti put za upgrade ostatka konfe u toku godine ili kad se malo sredi situacija.

Komp mjenjam svakih 4-7 godina i sukladno tome radim upgrejdove - ne želim ga upgrejdati 3 puta u 2 godine ni išta sl. Ne igram neke teške naslove jer znam da ne mogu, a rijetki me privuku (zadnji AAA što sam igrao su bili Doom i Witcher3), ali volim stabilnih 60 Hz što nekada ne mogu postići s ovom konfom. Ništa HRR.

Trenutno stanje je:
i5 6500
Gigabyte B150N
16 GB DDR4 2133 Mhz
Zotac 1060 6GB
XFX 500W PSU (bronze)

Što bi bilo pametnije:
1) uzeti grafu tipa 1080 i nastaviti dalje, pa sljedećom prilikom upgrejdati cpu+mbo, recimo krajem godine? Koliko tu uopće mogu očekivati boost? Sumnjam da mogu ići na više grafičke postavke samo tako, rajt? U ovom slučaju bi me mogao zezati CPU bottleneck, a mooožda i PSU (?)

2) uzeti i5 10400F + neka B460 mbo za oko 2000kn i zadržati postojeću grafu čim duže dok se rabljene grafe ne stabiliziraju? Ako je vjerovati internetu, trebao bi dobiti mali boost u performansama. U ovom slučaju bi duže čekao s nabavkom grafe samo ako i kada se cijene smire pa ne želim zaglaviti s upgrejdanim kompom i istim performansama.

3) ???

Hoće li mi frekvencija ram-a smetati ako odlučim ići na cpu+mbo upgrade?

PSU ne bi dirao, to ću jednom prilikom upgrejdati na SF600 platinum (posebna priča za neka ljepša vremena)
xlr nije to još pc "za smeće"

Evo što bi ja - biraj strateški igre koje će ti odlično raditi na quadu (gtx 1060 6gb je tu manji problem na 1080p, eventualno nekoliko najzahtjevnijih zajebava), furaj to nekih godinu dana, te onda komplet pređi na nove ddr5 platforme kad izađu. Kad mijenjaš da barem znaš zašto si mijenjao. Štedi za full promjenu (cpu + mbo + ram te gpu), da imaš efekt u svemu odmah. Gpu sad definitvno nema smisla sad uzimati, teško je reći kad je bilo gore.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote