View Single Post
Staro 30.09.2015., 02:52   #14
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Dakle,

U ovom testu nije glavni naglasak na tome koji je bolji cpu (jer su testovi manje više poznati, ako bude većeg fps-a očekuje se na strani i5), niti koja je jača gpu 970 ili 290/390, jer su rezultati isto manje više poznati, ovisno od igre, ugrubo podjednake gpu

Dakle ovdje se radi o kombinacijama hardvera, testiramo u biti dx11 drivere nvidije i amd-a u radu povezanim sa procesorom. Problem je što se sve recenzije grafi rade na uber jakim procesorima, uglavnom sa i7 što nekad ljudima baš i nije neki pokazatelj. Dakle radi se o jednom specifičnom problemu, koji se je tu i tamo spominjao, ali nikad nijedan site (barem koliko ja znam) nije to istestirao kako treba. Šibaju se testovi samo sa i7-icama i boli ih kuki

Bitan je real life scenarij. Recimo Jozo ima i3, pogleda recenzije gpu sličnoga ranga (recimo R9 380 i gtx 960) i skuži da je R9 380 nešto jača gpu, međutim zbog dx11 u xy igri je za njega možda bolji izbor gtx 960, dok nekome sa i5 R9 380 oplete dotičnu, prijera radi.

Npr. u tom fazonu upratite

https://www.youtube.com/watch?v=lQzLU4HWw2U
https://www.youtube.com/watch?v=9pxeF08qmtg

Dakle ako u testovima sa R9 390 i5 ispadne u nekoj igri osjetno jači od FX 83xx mi nećemo znati dali je to zbog toga što je i5 bolji od dotičnog u toj igri, ili zbog toga što FX underperforma sa AMD gpu, ili u kolikoj je mjeri zbog prvog, a koliko zbog drugog.

Zato je ključno da se pojavi momak sa FX-om i gtx 970, jer testovi gube smisao. Tamo gdje se pojavi problem o kojem pričamo bi razlika između FX-a sa 970 i R9 trebala biti osjetna u korist nvidia kombinacije. A recimo u istoj igri može ispasti da je R9 390 sa i5/i7 jača od gtx 970 sa i5/i7.

Uopće se ne moraju testirati dva procesora.
Dobar bi test bio i neki slabiji procesor - recimo Phenom II, neki i3, fm2 quad athlon i sl. Onda takav cpu testirati sa R9 380 i gtx 960 (bitno da su inače istog ranga), ili 280X vs gtx 770 (praktično identične kartice). To su neki real life scenariji, i recimo baš bi na takve gpu maximalno ciljali ljudi koji npr. imaju i3 u kombinaciji sa nekom starudijom od gpu, a gledaju što bi im bio najpametniji upgrade.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote