View Single Post
Staro 13.11.2011., 10:17   #1
zwer
crnjo
Moj komp
 
zwer's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,893
Logitech K750 review

Prvo, prosle tipkovnice, da bacim background experience


Moja brzina tipkanja: 90+ WPM, 98% accuracy. Nekakav prosjek nakon 3 minute tipkanja. Mjereno na Wave i na K750.


- Logitech Wave, wired - odlicna ergonomska tipkara sa jednom masnom manom - tipke zapinju prilikom tipkanja, posebno nakon nekog vremena (prvih 6 mjeseci super, iducih 6 podnosljivo, nakon toga zivcira i izletila "kroz prozor"). Palm rest je do jaja, odlicno napravljen, nakon 12-14 mjeseci 6-7 satnog koristenja je bio ko nov. Raspored tipaka prilicno dobar, neke stvari bi mogle smetat, ali da se naviknut u kratkom roku.

- Logitech K360, wireless - super feeling kod tipkanja, odlicna cijena, MEGA trajna baterija (100% i nakon 4 tjedna koristenja). Kvaliteta izrade prilicno dobra, raspored tipaka super, OSIM... uzas za programiranje. Mozda nakon nekog duzeg vremena, ali ja se nisam nikako mogao naviknut na home/end/delete tipke koje su manje od ostalih, plus postavljene tako da ni nakon 4 tjedna nisu prestale ic na zivce. Steta, bolji polozaj bi to pretvorio u best buy wireless tipkaru.

- Genius Luxemate i222 , wired - za 89 kuna najbolja tipkovnica koju mozete ubost za te pare, ako ste fan ove nove generacije ultratankih tipkovnica. Nju koristim na poslu, vec 6-7 tjedana i iako se osjeti da je cheapo tipkovnica sto se kvalitete izrade tice, izuzetno je lagana za tipkanje i layout je identican kao i na K750. Vidjet cemo kolko tih 89 kn vrijedi nakon 6 mjeseci jahanja po njoj


LOGITECH K750

Kvaliteta izrade:
Odlicna. Minimalno savitljiva, cvrsta plastika (glossy). Obrada plastike je vrhunska, ne odaje nikakav dojam jeftinosti (sto i nijie ), sve povrsine leze i spojene su savrseno. Response tipki je odlican, ne desava mi se da nisam siguran dal' sam ju pritisnuo ili ne, skroz brzo se vracaju nakon pritiska (nije vazan faktor sporim tipkacima ). Nagib se povecava sa 2 plasticne nozice koje, brat bratu, su sranje. Jedan light-to-medium udarac sakom i pukle bi ko kiosk. Totalno nepotrebno losa izrada, i jedina mana sto se tice kvalitete. Ok, lako se izbjegne tako da nikad ne opalite sakom po tipkovnici, ali ko od nas nije nikad nek prvi digne ruku . Ostrih rubova nema, nijedan dio ne stvara nelagodu kod tipkanja. Za konacnu ocjenu kvalitete ignoriram te plasticne nozice.




Dizajn:
Vrlo dobar. Sa donje strane je bijela skroz, sto mi je bezveze, ljepse bi izgledalo da je cijela crna ili recimo mat crna. Ovako, fingerprint sensitive, je_iga. Vec sam napomenuo da ta bijela boja totalno smrdi, i kad kupujem komp, i zelim da cijeli bude crn, je_iga frende onda koji ce mi k...c tipkovnica koja ima bijelo ispod. Nepotrebno guranje tipkovnice u fancy odjel computer storea. Ili po mome, Appleizacija . Ionako imaju bijelu koja ide Mac userima... Cemu bijela ispod crnog, bla. In other hand, ako ignoriram taj bijeli dio, izgleda odlicno. Tipke su super tanke i prilicno fino izradjene, mrvicu "udubljene" u sredini, a solarni paneli se jedva primjere u mraku i ne smetaju. Za hipije medju vama koji vole bit "Zeleni" - prava ekoloska tipkovnica koja ne guta baterije, to je uvijek + kod dizajna rajt? Ne svijetli nista, ali ionako nisam fan Las Vegas tipkovnica. Tipkam napamet pa mi to nije faktor, a cak i da je, radije cu si napokon slozit one proklete ledice za osvjetljenje zida iza monitora nego imat tipkovnicu koja svijetli.



Tipke & shenanigans oko tipkanja:
Odlican. Trazio sam tipkovnicu koja je udobna za duzi rad, nesto u stilu 4 sata igranja/programiranja u komadu. Kod peglanja Starcrafta2 (jedina igra koju trenutno igram kolko tolko), nemam nikakvih zamjerki. WASD + 1234 rade identicno ko i na K360, kod Wavea je bilo super prvih 6 mjeseci, ali kad su pocele tipke zapinjat - 0 bodova. Kod K750 mi je bilo najvaznije da ne osjetim nikakav lag/delay zbog wireless konekcije i da nemam feeling ko da mi treba mjesec dana za navikavanje. Mission accomplished.
Sto se programiranja tice, raspored tipki near-perfect, del, home, end tipke tocno tamo gdje i trebaju biti i doslovno mi je trebalo 5 linija koda da tipkam ko na najboljoj tipkari svih vremena, IBM Model M.



Uz tjedan dana rada sam se naviknuo i na ultra-thin tipke, imao sam par sitnica koje bi slucajno stiskao kod pisanja smajlija, pa me nerviralo prvih par dana, ali nakon 2+ tjedna je to nestalo potpuno pa mi sad dodje prirodno da nesvjesno "pazim" da ne tipkam ko na fatty tipkarama tipa Model M i Wave. Jos jedan kul feature je sto su sve funkcijske tipke u donjem redu (CTRL, ALT, ALT-GR, WIN, FN i SPACE) - izbocene lagano... Sto je odlicna stvar posto bi mi smetalo da je i ljevo CTRL udubljen ko ostatak tipaka, ovako malo strsi pa ga bez problema stisnem s dijelom dlana ispod malog prsta na ljevoj ruci, sto mi je recimo na Genius Luxemate i222 znalo bit problem jer su sve tipke jednako "debele", pa sam znao stiskat CTRL+SHIFT odjednom.

Softver:
Klasican Logitechov. Nista nisam dirao, nista konfigurirao, radi out of the box kako je dosla. Jedini komad softvera koji sam instalirao, a i nije potreban realno, je ovaj mjerac svjetlosti koji mjeri kolicinu svjetla koje pada na solarne panele na samoj tipkovnici. Nista fancy, mozete ga vidjet na screenshotu. Ukratko, tipkovnica ne ostaje bez baterije. Jednom napunjena do ibera, moze izdrzat tipa 3-4 mjeseca bez rechargea. Nije da nekom treba vise, dovoljno je da ju ostavite bilogdje na svijetlom i puni se. Ako uperim lampu od 10W u nju, pokazuje preko 170 LUXa, a kad otvorim prozore dok je suncan dan, ide na max preko 500+. Nema neke filozofije, nema kabla ni baterija. Solar App se pokrece pritiskom na tipku koja pali crveno svjetlo ako je kolicina svjetla nedostatna za punjenje, zeleno ako se tipkovnica puni. I ne smeta.
Domet je preko cijele dijagonale sobe, cca 6 metara udaljenosti. Za ljubitelje hardcore testiranja, uspio sam i iz kenjare (WC) shutdownat komp kroz 1 vrata zatvorena i debeli zid




+
- kvaliteta izrade
- feeling i lakoca tipkanja
- brzina tipkanja (po meni, subjektivno, tipkam nesto brze nego na Wave)
- dizajn gornjeg dijela
- domet, trajanje baterije
- ultra tanka (vidi slike)


-
- nozice za nagib
- steta sto nema wired verzije
- glossy finish
- bijela ispod (fuj)

Total Zwer Score: 9/10.

Dojam: Da je cijela mat crna, da ima kvalitetnije nozice za nagib, i da nije wireless za 100 kn manje... Najbolja tipkovnica na trzistu.
__________________
sound powered by B&W/Denon

Zadnje izmijenjeno od: zwer. 13.11.2011. u 10:57.
zwer je offline   Reply With Quote