View Single Post
Staro 16.11.2018., 01:05   #125
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
@ sakomako

Daj malo smanji gas, pišeš kao navijen i to i dalje s proredom kao da piše neka informatički neuka teta s placa. Znam da je teško za povjerovat ali svi znamo pročitati i ako ne nalupaš 2-3 Entera između redova.
Nitko ne opovrgava da je tebi sve uredno prošlo i da i dalje uredno prolazi s licencama kod Microsofta, BSA, porezne, carinske i vodovodne uprave ali ti svi želimo skrenuti pozornost da jedna lasta ne čini proljeće tj. da to što je tebi sve OK prošlo ne znači da će tako biti svima. Puno stvari u Hrvatskoj na žalost ovise o tome kakve je volje neki službenih/službenica taj dan kada dohvati tvoj spis i tu na žalost ne prolaze svi jednako. Druga stvar, zakonski gledano sve ove licence su u sivoj zoni jer sam ja svojedobno razgovarao s Microsoftovom podrškom oko digitalnih licenci, ne doduše ovih s ebaya ili nekog drugog izvora pa sam dobio odgovor da je najsigurnija varijanta držati se službenih Microsoftovih distributera i samog Microsofta. Ne samo zbog legalnosti već i zbog raznih prijevara gdje je netko znao prodati istu licencu 5 ili više puta, prođu prve aktivacije i hop, eto ti vraga da daljnje aktivacije ili reaktivacije ne prolaze jer ih je Microsoft postavio kao blacklisted. Tako da ako se ispostavi da si kupio takvu licencu, imaš nelegalnu s kojom možeš napravit selfi (drugim riječima slikati se) jer si opet osuđen na kupovinu nove licence, kaznu i pisanje žalbi ako te ulove da koristiš neispravnu/nevažeću licencu i natezanja koja ti ionako ništa neće pomoći u životu. Ti možeš sam sudski goniti onog tko ti je takvu licencu prodao i tražiti odštetu za počinjenu štetu, da ti osobno, ne porezna/carinska/vodovodna uprava niti BSA ili Microsoft. Njih ne obvezuje na to niti jedno slovo zakona što bi, ako si tako upućen u svu problematiku, stvarno morao znati.



Ja ne pričam o e-bay kupovini od neke osobe, već od tvrtke koja se time bavi deset godina i koja je uredno registrirana i posluje u EU. Nadam se da shvaćate razliku da je ova tvrtka jednaka vašoj. Ako se bavite trgovinom vi kao tvrtka odgovarate za robu koju prodajete i ako nešto zakonski ne štima nitko ne naganja vaše kupce već vas kao pravnu osobu, a to naganjanje je stvar inspekcije a ne vas pravne osobe koja je u ovom slučaju kupac. Vi možete samo tražiti povrat novca, a imate i pravo na nadoknadu štete koju vem je takav proizvod uzrokovao. Pravni postupci protiv takve tvrtke zbog kršenja zakona nisu u vašoj ovlasti već je to posao inspekcije. Možete kao tvrtka kupac jedino biti kažnjeni ako ste svjesno kupovali robu za koju znate da ćete njenom kupnjom i korištenjem svjesno kršiti zakon a to je bitna razlika. Ono što možete sa svoje strane učiniti je da se to nabavlja od legalne tvrtke i uz legalan račun i da se dodatno provjeri legalnost ključeva kod Microsofta, neke druge uvjete nemožete kao kupac ispuniti jer nemate mogćnosti za više od toga. Ako tvrtka koja prodaje takve ključeve proda isti ključ više puta to nije vaša krivnja i realno gledano niste odgovorni za tako nešto pa nema niti osnove za pisanje kazne prama vašoj tvrtki kao kupcu. Ako ste nakon kupnje provjerili valjanost ključa i MS HR vam potvrdi da je ključ OK, kako možete biti zakonski odgovorni ako je isti ključ nakon toga prodan i nekome drugome? Odgovornost leži na tvrtki koja distribuira takve ključeve. Svaka registracija takvog ključa je kod MS vidljiva, a zna se i prvi vlasnik takvog ključa, kao i tko ga je dalje distribuirao. Jedno je sigurno baš zbog toga što se kod nas tvrtke tako rigorozno kontrolira da nitko se ne bi igrao samo tako sa ovim ključevima, a presumpcija da je netko odmah kriv ako nešto nije u redu s pravne strane ne štima, jer zašto bi se netko igrao sa time i sebe dovodio u položaj da krši zakon i time snosi posljedice? Jer kao prvo koji bi razlog bio da tvrtka radi nešto što joj može prouzročiti financijsku štetu, tvrtka je poslovala u dobroj vjeri kada je nešto tako nabavljala bez namjere da se bavi kriminalnim aktivnostima. Roba je nabavljena u dobroj vjeri uz svu moguću provjeru koja je bila dostupna kod kupovine takvog ključa od strane kupca i ne vidim niti jedan razlog da bi tvrtka kupac kao takva trebala snositi bilo kakvu zakonsku odgvornost, tako je sa ključevima ali i sa svom robom ili uslugama koje se nabavljaju na slobodnom tržištu. Sve dok je tvrtka kupac takav ključ koristila u skladu s pravilima koja joj daje takav ključ ona ne krši nikakav zakon. Mislim da bi se u zakon dalo ubaciti da je vlasnik softwera dužan obavijestiti registriranog korisnika za neki ključ ako dođe do duple registracije od neke treće osobe da je ključ kontaminiran i postao je nevažeći. U tom slučaju korisnik ključa može i sam pozvati inspekciju i prijaviti tvrku koja mu je prodala takav ključ. Od tvrtke koja mu je to prodala može zahtijevati povrat novca ili novi ključ. Simple as that!


Ima li ovo nekog smisla ili ćemo se i dalje natjeravati tko je pametniji?
sakomako je offline   Reply With Quote