View Single Post
Staro 10.09.2018., 12:20   #254
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Sako mako izjavu tako i ostao ziv.

Intel je 2015. (nebitno, cisto kao primjer) ulozio 16.7 milijardi dolara u kupovinu Altere. Dakle, u non-x86 segment CPU poslovanja. Ne gledaju mi se brojke ali vrlo vjerojatno cijeli AMD, i to kad dodas cijenu organa svih zaposlenika na crnom trzistu uz pretpostavku da su svi zdravKo Čolić 100%, ne vrijedi toliko.

I dobro su ti ljudi rekli - na stranu AMD i njihova drkanja, prevara Zen je u odredjenim segmentima napravila stosta pametno i oportuno bas za tebe kao kupca, a njihov nakaradni model prodaje dam-dam-samo-da-prodam je rezultirao time da za 100€ imas procesor takav da se useres koliko je famozan za te pare (2200G). I to cak za stvari koje mudri Intel svojom segmentacijom proizvoda i cupkanjem djigerice boraniji ne nudi ni na red velicine skupljim procesorima/platformama.



Na stranu pozitivne stvari, ali cijela grana industrije se zasniva na nepoštenju i varanju kupaca, najbolji primjer za to su ink jet printeri i sve ono što se je vezano uz to a znamo vjerojatno samo manji dio cijele istine. I nikome se ništa ne događa. Nemam ja ništa protiv niti jedne tvrtke jer cijeli sistem je postavljen tako.


Da ne pričamo o segmentu potrošačke elektronike i kućanskih uređaja gdje se namjerno ugrađuje softver koji nakon određenog broja sati rada učini proizvod nefunkcionalnim ili prijavljuje kvar kojeg u biti i nema.



Ono što je žalosno u svemu je da mi kao kupci pristajemo na taj sistem i radimo hvalospejeve tamo gdje ih ne treba biti i spremni smo cijeloj jednoj grani priznati da imaju pravo na extra profit, koji se u drugim privrednim granama može samo sanjati. Meni je jasno da kada se nešto tek razvija i kreće onda to ima i neku cijenu u koju je uključen i razvoj i stimulacija uz to za budući razvoj, ali prošlo je 40 godina od kada je krenula cijela grana i danas je razvoj bilo koje elektroničke komponente rutinska stvar, zna se sve pa čak i što dolazi u idućih 10 godina, nema tu više nekog otkrivanja tople vode. A da su profiti ogromni vidi se i po tome da se kupuju za basnoslovne novce manje tvrke koje bi jednog dana mogle postati konkurencija.


Ja sam na primjeru 1950X i 2950X CPU htio samo skrenuti pažnju da se radi praktično o istom proizvodu koji ne donosi skoro nikakvo poboljšanje, 12 nm proces bi trebao smanjiti proizvodne troškove i smanjiti postotak škarta, i da izlazna cijena tog procesora nema razloga da bude veća od trenutne cijene procesora u 14 nm i ništa više od toga, jer takve stvari u bilo kojoj drugoj grani kao proizvod koji je samo iteracija lanjskog proizvoda i nije ništa bolji i ne donosi ništa novo na tržištu ne može imati istu izlaznu cijenu koju je imao lanjski proizvod u trenutku izlaska, jer lanjski proizvod je jednako dobar kao i ovogodišnji. Što je opravdanje za višu cijenu?


Problem kod kupaca je u tome što percipiraju da je ovakav pristup formiranju cijena normalan, a da iza toga ne stoji apsolutno ništa osim zacrtane zamisli proizvođača o veličini profita koji se mora ostvariti na tom proizvodu. Svojim hvalospjevima podržavamo ovakvu poslovnu politiku i to vrijedi samo u ovoj grani, dok kod tradicionalnih grana spremni smo proizvođače zbog slične poslovne politike otjerati u bankrot.


To se lijepo vidi i u komentarima na moj upis kako kao kupci razmišljate o ovome i kako su vam uspjeli unaprijed usaditi mišljenje da je to normalno, a nije!


Dao sam samo jedan primjer i počelo je šutiranje mene jer se smatra da je ovakva poslovna praksa u redu, a ja sam samo htio skrenuti pažnju na nepoštenu praksu za koju svi znamo ali ju toleriramo i smatramo normalnom.
sakomako je offline   Reply With Quote