View Single Post
Staro 28.07.2007., 11:45   #70
Beren
PC Ekspert šerif
Moj komp
 
Beren's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: Vječno u labu...
Postovi: 1,496
Da, usporedba je glupa i zapravo ne znam što je to krivo u mojoj "priči". Ti savjetuješ ljudima da se ne boje raida zato kaj tebi na konfi radi kako treba. IMHO, ma toj bazi te zaista ne bi nitko trebao poslušati jer isto tako postoji hrpa korisnika sa horor pričama o raidu i konfiguraciji raida.

Ono što sam ja napisao je teoretsko razmatranje sigurnosti podataka u sklopu korištenja raida0, a isto bi ti mogao napisati bilo koji drugi tehnički potkovani forumaš koji kad se spomene gubitak podataka zamišlja Sodomu i Gomoru.

Nego da se vratim na tvoj prethodni post, nisam ni skužio da si to napisao:

Citiraj:
I beljezgaju bedastoće tipa, "nebih si mogao priuštiti takav rizik da izgubim podatke".

Imao jedan, 2, 3 diska van RAIDa i da ti jedan rikne, ostat ćeš bez podataka na njemu, ista stvar je u RAIDu.

Mislim šta, rikne rikne. I meni su važni podaci, al već 2-3 godine koliko koristim RAID nijednom mi nije palo na pamet biti u strahu "ŠTA AKO JEDAN RIKNE".
Imao "jedan, 2, 3 diska" van raida znači osjetno veću sigurnost podataka nego u raidu 0. Zašto? Zato što ako ti crkne jedan od ovih diskova, gubiš podatke samo na njemu. Ako ti crkne bilo koji disk u raidu (0), gubiš sve podatke jer su podaci na "zdravim" diskovima nekompletni.

+ ako nisi znao raid 0 zapravo i nije pravi raid jer raid znači Redundant Array of Independent/Inexpensive Disks. Ključna riječ je Redundant što će reći da se radi o sistemu koji je dizajniran da funkcionira i kad jedna od njegovih komponenti ode u vječna lovišta. Budući da kod raida 0 nema niti R od redundancije, to zapravo nije pravo raid polje.
Beren je offline   Reply With Quote