View Single Post
Staro 26.11.2010., 13:26   #21
Perki
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: VG
Postovi: 774
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
CM unutar programa je veselje za sebe. Znam ljude koji su nabavili kalibratore, kreirali vlastite profile za svoje uređaje i nikad nisu bili zadovoljni dobivenim rezultatima jer im je ostao upaljen CM unutar programa. To znači da su pri ispisu na printer koji je imao svoj kolorni profil slali ispis iz programa koji je kroz svoj CM već radio nekakve "korekcije" pa na printeru nikad nije izašlo ono što je trebalo zbog dvostrukog CM-a.
Ovo sam sve napisao samo zato da shvatite da ista stvar vrijedi i za MONITOR.
Ti ljudi očito nemaju pojma što rade, a vidim da ni ti nisi baš doma. Ako, recimo, printaš iz fotošopa, ovaj te lijepo upozori da ugasiš CM na printeru, a fotošopu ostaviš da barata s bojama. Uz preduvjet kalibriranog monitora i odgovarajućih printer profila, stvar funkcionira gotovo idealno. Nije savršeno, naravno, pogotovo što se printer i monitor se ne poklapaju u mogućnostima.
Inače profili za ispis nisu vezani samo uz printer kao takav, već uz kombinaciju boja-papir i ako koristiš originalni papir i boju nekog proizvođača, ti profili (koji se instaliraju s driverima) će u principu biti dostatni.

Što se ostaloga tiče, CM nije ni zamišljen da funkcionira po defaultu. OK, možda malo, sRGB jest kakvi-takvi standard i većini ljudi dovoljno dobar da se uopće ne zamaraju CM-om, ali ako ti treba točnost, ne gine ti colorimetar. Sva one stvari koje si gore nabrojao, rješavaju se upravo hardverskom kalibracijom monitora.

Citiraj:
Autor riceburner Pregled postova
yeap, CM je jako zeznuta stvar, narocito kada radis priprema za vise tiskara, pa jedni rade na macu, drugi na piceku i tako, veselo uvek
Pa zar nije poanta CM-a upravo u tome da isto vidite ti doma, i onaj u tiskari, neovisno o uređajima. (uz jasno propisnu hard kalibraciju kod obojice). Ako nije tako, nešto ne štima.
__________________
Trust me - I know what I'm doing!
Perki je offline   Reply With Quote