View Single Post
Staro 07.06.2021., 11:22   #16246
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,216
Citiraj:
Autor darkijas Pregled postova
U principu, oled light i lcd backlight rade jednu te istu stvar-podizu svjetlinu slike tj bijela postaje intenzivnija a na taj nacin se dize i kontrast na oledu. Kod lcd-a je razlika u tome da se uz bijelu podize i donja razina crne pa tako kontrast ostaje isti.
Ja niti mogu gledat u samsung mobitel po noci sa 100% svjetlinom pa tako niti u tv sa 100% svjetlinom

Da rade u principu istu stvar ali rade kompletno drugačije.

Svaka ledica, i obicna i organska ima stepove svjetline, amo rec od 0 do 1000.
Ako ti staviš max osvjetljenje 50% onda nemaš više 1000 stepova nego imaš 500 stepova za iskoristiti.

Kod LCD ekrana to nije problem zato jer LCD ekrani nijanse boja prikazuju propuštanjem svjetla kroz kristal u panelu, dakle dinamički raspone NE ovisi o diodi nego o kristalima, i smanjenjem jačine svijetlosti se ne smanjuje dinamički raspon jer i dalje može prikazati 100% svog kapaciteta nijansi boja odnosno ima isti dinamički raspon

Kod OLED televizora svaki piksel ima RGB(i W kod LGa) i kad smanjiš OLED light smanjiš mogućnost piksela da pokaže sve nijanse boje koje može prikazati jer više nema, karikiram, 1000 stepova za istu boju, nego ima 500.

Davno sam to čitao na nekom forumu al priča drži vodu, bar meni.
OuttaControl je offline   Reply With Quote