View Single Post
Staro 20.01.2013., 21:19   #129
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor Red Worm Pregled postova
Jedan zanimljiv link:

http://www.centennialbulb.org/photos.htm

Zarulja svjetli od 1901 godine. I jos ne nije ugasila do danas.
Pitanje je cemu i zasto se toliko inzistira na koristenju nove tehnologije. Kao sto su to stedne iLED sijalice. I to bas u domovima i uredima. Naime, svjetlosna tijela potrose oko 5 % energije. Sto je s ostalim uredjajima siroke potrosnje? I nadalje, koliko samo kosta proizvodnja istih stednih i led sijalica. To je ionako manje vazno. Bitno da mali covjek sebi ustedi iz svog dzepa. Za okolis i zagadjivanje tko mari.
Obične žarulje bez problema traju desetljećima (imao sam jednu na kući koja je radila nekih 35 godina i to van kuće, izložena vremenu). Ali kad su proizvođači to skužili, uložili su enormne napore i novce u istraživanje žarulja koje će trajati...kraće (onima što tvrde da kapitalizam znači napredak usprkos )

Detalji:

http://en.wikipedia.org/wiki/Phoebus_cartel

Citat:

"The cartel served as a convenient way to lower costs and worked to cap the life expectancy of light bulbs at 1000 hours,[3] while at the same time hiking prices without fear of competition. Members' bulbs were regularly tested and fines were levied for bulbs that lasted more than 1000 hours. A 1929 table lists exactly how many Swiss francs had to be paid, depending on the exceeding hours of lifetime. This was not public knowledge at the time, and the cartel could point to standardization of light bulbs as an alternative rationale for the organization."


Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Ta tvoja ima 5050 LED-ice pa bi trebala, iako ih je manje, biti malo jača od moje žarulje jer 5050 jače svijetli, ali i nešto više troši od 3528 LED-ica.

Je li netko uspoređivao jačinu istih žarulja, ali različite temperature? Nekako mi se čini da su ove na 3000 K slabije.
Ne, moja ima obične, a ne SMD ledice. Po mojoj procjeni negdje je između 40W i 60W

Zadnje izmijenjeno od: segregator. 20.01.2013. u 21:25.
segregator je offline   Reply With Quote