View Single Post
Staro 09.04.2015., 09:56   #36
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
E ovako, baba sa kolacima jos nije prosla !

Dakle samo ovo je falilo da se moze reci da je router gol.
Pa da citiram sam sebe da je djubre ipak ostalo ako nista drugo onda u gacama

1. Postupak dodavanja/ukljcivanja admina cu sad napisati.
2. Tko zna svoju lozinku za ADSL/VDSL i koristi samo telefon sa internetom, trebalo bi raditi sve tip-top.
Nemam kako isprobati taj scenario jer nemam telefon na ovoj liniji.
3. Tko ima trio uslugu pitaj boga sta ce mu raditi a sta nece no i ti korisnici nece biti nezadovoljni.
4. U bilo kojem scenariju podesavanja SVI mogu imati:

a) Power Management
b) USB Service + Media Server + Print Server
c) Wireless -WDS
d) VoIP Call History
e) VoIP Call Rule
f) Jos neke sitnice da sad ne pretrazujem doslovce sve.

5. Tko zna svoju lozinku ima apsolutnu kontrolu nad svime.

Lozinka se moze nazicati na vise nacina. Pismeno, usmeno prema Iskonu a vama na mastu ostavljam sta cete reci zasto vam treba.
Taman i da vam prebace router u Bridge i daju lozinku bez problema se moze router vratiti u Rouuting mod ali imate lozinku
Korisnicko ime za ADSL/VDSL konekciju vam je isto ono za Iskon stranicu sa sufixom @iskon-dsl no u nekim slucajevima sufix je nepotreban.

Pa krenimo redom.....

Koristiti iskljucivo Google Chrome

1. Cupajte zicu za VDSL iz njega i udaljit je bar metar za svaki slucaj
2. Prvo resetiramo router iza, ja sam ga resetirao 10s ukljucen-drzim reset-iskljucim-drzim reset-ukljucim i jos 10s drzim reset.
3. Logiramo se kao Administrator/Administrator, preskakanje svih prozora sto ponudi.
3. Idemo odmah na User Account i "Add New User" - tak svejedno kako ce se zvati, zapamtite podatke za tog usera.
4. Odlogiramo se i logiramo sa tim novim userom i opet isti postupak - "Add New User" - tak svejedno kako ce se zvati ali ovdje pod "group"
napravimo desni klik misem na "group" i stisnemo "Pregledaj element".

Otvorit ce se konzola sa desne strane i trazite string "option value="user".... pogledajte sliku kako string treba izgledati. Znaci "user" treba zamjeniti sa "Administrator".



Kada ste napravili sve identicno kao na slici kreirat usera - Apply.

5. Odlogiramo se i logiramo sa tim najnovijim userom i idemo odmah u "Remonte MGMT". Maknit kvacicu sa TELNET na wan-u i prebacit ga na LAN/WLAN.
Mozete ukljucit i FTP i SSH odmah..
6. Sad idemo u Start-Run-Cmd i pisemo "telnet". U telnetu pisemo sljedece: " o 192.168.5.1 " - bez navodnika. Logiramo se sa tim zadnjim userom i onda pisemo sljedece:

" passwd help "

" passwd config --login admin vasa lozinka " ili

"passwd config --login admin vasa lozinka --idel 60 --lock 15 "

provjera dali je admin prihvatio promjene...

" passwd show " admin mora imati idle Timeout 60min

7. Sada Chrome mozete zamjenit za sta god zelite i logiramo se sa admin/vasa lozinka.

Jedina razlika izmedju predzadnjeg usera i admina je ta sto jedino admin moze pokrenuti busybox za koji ja stvarno nemam znanja
i to prepustam Linux gnu mucenicima da se dalje gnjave sa tim. E sada dolazimo do onog raskrizja tko sta zna, koristi i ima.
Obrisite si visak usera, 4 komada ima... Tko zna svoje podatke neka iskljuci:

1. Remote MGMT - Multi_WAN - pppo3G stavit kvacicu a ostale WAN maknit.

2. TR-069 Client - Disable

3. Log Setting - iskljucit remonte ! Sta imaju citat/gledat sta kopamo po routeru

4. Broadband pa uredit WAN konekcije tj. nemorate ih brisati, bice dovoljno maknuti kvacicu sa " Active " u svakoj koju ne trebate npr VDSL_Management.

U globalu to bi bilo ono osnovno, za sva ostala podesenja pitajte...

Tko nezna svoje podatke ili misli da mu nece raditi VoIP telefon mora sve ostaviti ukljuceno jer zbilja neznam oce VDSL_VoIP povuc podatke ako je TR-069 Client - Disable.
Probajte, ako povuce podatke vidjet cete ih pod VoIP-SIP a onda se to da procitati i zapisati pa se ponovo postavi router ispocetka.

Sad mozete vratiti Kabl u router, isti ce odmah ako je TR-069 Client ukljucen povuci .config sa Iskonovog servera i sve opcije ce biti vidljive do prvog restarta/logiranja routera.

Dakle Valjalo bi mozda ostati na Chrome stalno jer ako SIP povuce podatke i upise ih na to predvidjeno mjesto prije restarta ili log of-on routera na konju ste.
Sam .config se ne sprema u router iako isti povuce podatke odmah, tek nakon rebota routera i tu je glavni problem jer nakon rebota routera sa .conf koji ima sve podatke isti nam vise nije dostupan.

Eto, igrajte se sad
silver_tip je offline   Reply With Quote