View Single Post
Staro 22.04.2018., 08:24   #36
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Ma ok da je konkretni proždrljiv i vjerojatno bučan, namijenjen za zviznit u "server salu ...
Bio me privuklo ne pretjerana cifra a ipak je i refurbished.
i meni je cijena odma upala u oci. sasvim je ok za takav server. kad gledam za koliko se samo prodaju bayevi za hdd, ispada da server dobijes mukte.

Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Dosta ih je slagalo NAS u tom Node 304 ali koliko je isprva primamljiv toliko je kasnije zaguljen.
Mada prima normalno napajanje čini mi se da bi bolje bilo sa kvalitetnim SFF formata, pa dalje.
pa diskovi mi se cine dosta dostupni, odvidas nosac i po dva idu vanka, put gore. sve ostalo je ionako veca fatureta, tako da ne ocekujem izmjene maticne i slicno bez da sve vadim vanka.
jedna masina mi se nalazi u node202 kucistu, a u njega komodno bi komodno moglo stat 4 diska od 3.5" i jos dva 2.5". naravno, to ne ide bez kompromisa, jer ta 4 diska idu u prostor predvidjen za graficku karticu. da imam same 2.5" diskove, njih 10 bi sigurno tamo stalo.

Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Šta se hw tiče dobro obrati pažnju šta je podržano u FreeNAS i/ili XPnology,
spominješ friški proc i H300, sasvim dobro će ti raditi H110 ili čak stariji Z97 chipset.

U mini-ITX formatu si sretan ako nađeš sa 4x SATA 3.0 porta (H110), ovi stariji znaju biti kombinacija 2x SATA 3 + 2x SATA 2.

Isto tako poželjno je / preporuča se da je Intel mrežna a ne Realtek ili nešto još gore.
znas zasto spominjem sve frisko? cijena! sve sto si spomenia vec jako dugo proucavam, sto novo, sto rabljeno, i ispada da je novo najbolje i najjeftinije.

davat puste pare za necije fantazije o cijeni i vrijednosti 4 generacije stare maticne, procesore nema smisla. da ne dajem linkove, upisi z87 i z97 na njuskalo ili itx, pa vidi koliko traze za maticne. i onda kad rijesis maticnu, onda su jos opaljeniji za 4 generacije stare procesore koji idu skuplje nego brzi i noviji procesori 8. generacije.
sto se tice 1151, nasa sam asrock h110m-itx/ac, ali ima samo 4 sata. intel gigabit nic je tu, prima 6/7 gen. procesore, ukljucujuci g4560, ali i takva, kosta 500+kn. idem li na prave alternative, poput z170, z270, cijena raste na 1000kn, ali u pravilu imaju 6 sata, m.2 za boot drive (primjerice ako bi isa na windows server ili cache drive), a tada je to prakticki nepostojeca razlika u odnosu na 8th gen maticne, a gdje sam nasa h370m-itx/ac za 865kn s dva intel nic-a, 6 sata portova, m.2, 6 usb3.0 straga, DP, 2xHDMI. iako bi vjerojatno onda isa na i3 8100, sada postoje i jeftinije alternative u obliku g5400, koji je tek neznatno skuplji od g4560.

Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Za FreeNAS zbog ZFS - a pod obavezno bi trebalo ići na ECC ram a to prilično poskupljuje i komplicira nabavku te izbor. Automatski povlači odg. server chipset kao C232/C236 ...

Za žuntu:
http://bjornruud.net/2016/02/diy-nas.html
https://www.samkear.com/freenas/how-...itx-nas-server
http://www.freenas.org/blog/a-comple...are-specifics/
koristenje ECC rama je naveliko i nasiroko raspravljano kad je u pitanju Freenas i ZFS. Preporuceno je u svakom slucaju, ali povlaci puno i previse.

najblize sto sam nasa je Asus P10S-I maticna za nekih 1400kn. ima mogucnost spajanja 6 diskova (2SATA + miniSAS-4diska), zatim management LAN port i interni typeA USB port za boot stick. Iznenadilo me da celeroni, pentiumi i i3 podrzavaju ECC memoriju, a i5 i i7 ne vec je to ostavljeno samo za znatno skuplje xeone.

Citiraj:
Autor SinfulSaint Pregled postova
wifi, niki

Evo da se priključim malo. Ne znam da li cu puno pomoć.
Složio sam sebi mašinu na bazi 1151 B150 ploče Asus Aura Wifi. CPU Penta G4560. 8GB rama.
4x SATA 3 porta + M.2 - svi portovi rade na SATA 3
M.2 X400 San Disk 128Gb
2x3TB Seagate Desktop HDD - stripping
2x2TB Seagate Constellation CS - mirroring
nesto u tom stilu, samo sa 6 sata portova sam i racuna napravit.

Citiraj:
Autor SinfulSaint Pregled postova
Windows 10. Ploča ko takva ne podrzava HW RAID tako da je diskovlje posloženo iz Disk Managera od windoza. Kućište je Fractalov Define Nano S.
U prednji sam mu prostor ubacio mali kavez od nekog starog Anteca i potrpo u njega ta 4 diska i dao im 140mm vent sprijeda da ih hladi.
450W Corsair PSU.
Htio sam reć da sam razmišljo o Fractal 304. Bilo ih je po njušci i tu na forumu, ali se prodavač nešto kilavio pa sam odusto i uzeo Nano.
I, stvar radi super za moje potrebe. Služi ko NAS, HTPC i druga pc mašina doma po potrebi.
Temperature diskova idu do max cca. 38 u toplije vrijeme ako ti je to bitan podatak.
Buka isto tako na prihvatljivoj razini. Čuju se ventovi. Kad ih dignem gore na 800+ radi arije.
Trenutno u privremenom NAS-u koristim windows raid1 sa samo dva diska i slazem se, radi to uredno. Medjutim, napredniji raid u windowsima bas i nije opcija, bar mislim???
ustvari me vise zanima koliko ta kombinacija povuce struje u idle/load uvjetima, posto bi ovo bilo ukljuceno 24/7.

Citiraj:
Autor SinfulSaint Pregled postova
Eksperimentiro sam i s freenasom, nas4free, xpenologyjem - vmware i bare-metal opcija. Na kraju me windows 10 najbolje služe.
ima jedna caka kod w10, zbog koje bi mi alternativa bila server verzija, a to je broj korisnika. po onome sto sam uspia pronac na netu, taj broj je ogranicen na 20. to kod kuce nikad nije problem, ali bi ovdje moga bit ako mislim davat individualne kombinacije user name/password. za jednu grupu korisnika kojima nije bitna privatnost, to bi moga rijesit zajednickim dijeljenim folderom kojeg bi postavia na vremenski ograniceno automatsko brisanje, tako da svi mogu nesto stavit, ne mogu izbrisat (osim nakon x dana), i svi mogu skidat. nije idealno ali bi znatno smanjilo broj korisnika (vjerojatno jer to nitko nebi tia koristit).

faza eksperimentiranja meni tek predstoji, ali prvo moram rijesit ove hardverske prepreke koje me trenutno izludjuju.
wifi je offline   Reply With Quote