View Single Post
Staro 07.12.2023., 21:06   #15
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,983
Citiraj:
Autor Cuky Pregled postova
Ovo ti je sve ok podeseno.

Na ovo bih samo upalio dmz na teltonici za asusovu ip adresu (sa prilozene slike je to 192.168.1.139) te rezervirao tu ip adresu na njenom dhcp serveru tako da ne skoci na neku drugu.
A šta je sad pak DMZ? Mislim pročitao sam ali jel to potrebno za moj slučaj ?
Također, šta ovde odaberem kad palim DMZ:



Ovaj prvi je Teltonika, drugi je Asus.


Citiraj:
Autor Cuky Pregled postova
Bridge nemas potrebe paliti.
Eto vraga...kako sad ovo? Drugi kažu da obavezno stavim u bridge mode radi double NAT-a koji može stvarati probleme...

Citiraj:
Autor Cuky Pregled postova
I normalno je da imas dhcp server na oba rutera. Kada asusa spojis na teltoniku nesto mu mora dat adresu (osim ako je nisi fizicki fiksirao na asus ruteru). I isto tako asusov ruter dijeli adrese uredajima koji se spoje na njega sa svog dhcp servera. Najnormalnije ponasanje.
E hvala na ovome, tek sad mi je jasno puno toga. A baš ima logike, nego netko ti treba to ovako laički napisat da shvatiš
Sad sam ugasio DHCP server na Teltonici i postavio WAN IP od Asusa na statičnu .1.10 adresu (vidljivo gore na slici)...i sve radi


Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Trebaš postići situaciju da je WAN Asusa IP = 10.x.y.z kao na ovom primjeru,



to je ono šta trebaš, tada Asus i cijela mreža može na Internet.
Važno je da provjeriš / potvrdiš MAC adresu WAN porta na Asusu jer to unosiš u odg. polje Teltonike.
To kužim i MAC adresu sam ispravno kopirao, ali ne radi dobro.

Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Umjesto Bridge mode možeš probati sa Passthrough mode, podešava se na istom mjestu.
E jbga sad, nemam pojma šta je taj passthrough. Čitao sam ali ne kužim baš razliku.


Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Da slučajno nemaš istovremeno spojen PC i WAN Asusa na Teltoniku ?
Po onim uputama / napomenama samo prvi klijent će se uredno spojiti i dobiti javnu IP adresu ......
Ne, PC je spojen na switch, kao i Asus.
Jedino je Teltonika uštekana direktno u Asusa u njegov WAN port.

Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Imao sam nesto slicno kada me zaj kabel izmedju modema i Asusa.

Probaj dvije stvari, promjeni kabel i na Asusu ugasi WAN - dual WAN opciju iako je ne koristis trenutno.

Nazalost ne mogu puno pomoci oko Teltonike.
Nije do kabela, novi su i provjereni. Hvala svejedno.


Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Evo nastavak,
zadnji FW za RUT09 je RUTX_R_00.07.05.4 > https://firmware.teltonika-networks....05.4_WEBUI.bin
pa ga ubaci ako već nije. Pazi da odradiš kako treba, da ga ne zbrikaš.

Postoji opcija da prilikom ubacivanja novog FW da NE čuva prethodne postavke (making sure NOT to keep settings), pa odradi tako.

Možda treba nakon ubacivanja odraditi factory reset pa tek onda konfig.
Prije ubacivanja novog FW svakako slikaj / zapiši postavke vezane za WWAN (4g) konekciju (ono APN, dial broj i ostalo...).
Već je zadnji firmware unutra, mogu je jedino probat factory resetat...


Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Možda pomognu upute iz predzadnjeg posta sa ove stranice > https://community.teltonika-networks...ters-have-used
očito nisi jedini sa tim problemom.

Par interesantnih detalja iz tih uputa:
- ovo oko mijenjanja IP adrese ne trebaš nužno slijediti jer si u prethodnim koracima postavio da budu različite na Teltonici i Asusu
- piše da treba čekati 5 min. nakon podešavanja i reboota pa tek onda spojiti WAN Asusa
- svugdje u Teltonici pogasi TCP/IP v6 i odaberi da samo koristi v4

To be continued
Po tim upustvima sam i radio...i ne radi dobro.
Jedino nisam odradio ovaj dio sa flashanjem fw-a bez da čuva postavke, jer je došla sa zadnjim fw, pa jedino šta još nisam probao je factory reset.


Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
@Neo-ST svakako isprobaj i Merlin fork Asusovog firmwarea, sto nece rijesiti neke tvoje inicijalne probleme koje imas, ali kada njih rijesis, napravit ces od tog uredjaja 3 puta kvalitetniju igracku!

https://www.asuswrt-merlin.net/
Budem, čitao sam o njemu ali dok ne riješim da mi osnove mreže rade po PS-u to će pričekati. Hvala svejedno
Neo-ST je offline   Reply With Quote