View Single Post
Staro 22.06.2020., 16:17   #37
crazyy
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: rijeka
Postovi: 158
Da malo oživim temu.

Unazad par mjeseci projekt je dosta napredovao. Kabeli su se počeli provlaciti naveliko. Iako unamljuju HT-ove glavne trase (DTK), koliko vidim koriste i DTK gdje je provučen i koaksijalac ili optika od kabel-kanala (vjerojatno je DTK u vlasnistvu samog 3t-cablea), u prijevodu: gdje izvire kabelska, sa istog stupa izvire i rune optika.
Navodno je osim rijeckog fiberneta i zagrebackog terrakoma rune infrastrukturu trebao i iskon koristiti, ali koliko sam cuo sa vrha je stigla obustava te odluke.
Najam infrastrukture nije jeftin,114 kn sa pdv po prikljucku (91,20 kn bez pdv) + mjesečni najam prostora po distribucijskom čvoru za smještaj pasivne opteme 1 kn/cm³ bez pdv odnosno 1,25 kn/cm³ sa pdv. Primjerice najjeftiniji paket od fiberneta (aka fenice telekom grupa) je 179 kn (samo net 50/25 mbps) - 114 kn je 65 kn odnosno samo 48,75 kn bez pdv-a (i jos nesto manje zbog najma prostora za smjestaj pasivne opreme). Kad se od toga oduzme cijena routera, najam bandwitha od backbone operatera i ostali troskovi, njihova zarada mi se cini dosta malom (na tom paketu, i u odnosu na HT čija je marža vrlo visoka) pa cisto sumnjam da ce moci ponuditi jeftinije pakete kao sto to nudi ht odjel za zadrzavanje korisnika.
Koliko znam po hakomu ako rune izgradi infrastrukturu, na tom području HT i A1 nece moci ju graditi (nema paralelne infrastrukture).
Također iako je rune napisao na fb stranici da su u pregovorima sa ht i a1 da i oni mogu koristiti rune infrastrukturu, za ocekivati je da ce oni nece pristat na to jer sigurno se nece htjeti odreci dobrog dijela kolaca. Vjerojatno korisnici ce biti prisiljeni birati između fibernet-a i terrakom-a sto zapravo i nije tako lose jer ce ht sigurno izgubiti dosta korisnika na bakrenoj infrastrukturi i na podrucju obuhvata rune-a vise nece HT imati monopol vec jakog trzisnog igraca.
Koliko sam citao RuNe korsti Iskratelovu opremu koja koristi XGS-PON (do 64 korisnika na PON grani djele 10 Gbps simetricno) i GPON (do 64 korisnika na PON grani dijele 2,5 Gbps downstream i 1,25 Gbps upstream), a ta PON tehnologija podrzava i da na istoj PON grani u isto vrijeme budu i XGS-PON i GPON korisnici!
Koliko cujem u Sloveniji ovaj nacin gradnje infrastrukture cvate i imaju daleko vise predbiljezenih korisnika, 2500+ vec predbiljezenih (a i 4 glavna operatera su se javila da ce koristit njihovu infrastrukturu) nego u Hrvatskoj (cini mi se okvirno manje od 500 korisnika). Steta je da mnogi ni ne znaju sto je Rune a jos manje koji je njihov koncept.
Na žalost, njihov koncept ne omogućuje vrlo niske cijene a i operater zbog njihovog najma sigurno nece ponuditi samo telefon ili samo televiziju preko RuNe infrastrukture jer kad se ukljuci najam RuNe infrastrukture mjesečna cijena paketa bi bila previsoka a HT preko bakra samo telefon nudi jeftinije od osnovnog najma. Znaci za ocekivat je da ce umirovljenici nastaviti koristiti usluge od HT-a i A1 a mlađa populacija će odabrati optiku jer će im biti potrebna za svakodnevni rad.
Ako itko ima vise info od Fiberneta neka napise jer na njihovom webu nije skoro nista objavljeno. TV im je skup a i imaju samo 1024 zakupljenih javnih IP adresa pa se nadam da onaj tko zeli ce moci dobiti javnu IP adresu kao sto je to standard kod HT-a i mogucnost kod A1 ako korisnik zatrazi. Ako bude moguc samo CGN to je veliki deal breaker za mene.


Linkovi: RUNE web Fibernet ponuda Terrakom ponuda
crazyy je offline   Reply With Quote