View Single Post
Staro 07.05.2020., 14:32   #78
GoGzS
Premium
 
GoGzS's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Novi Zagreb
Postovi: 979
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
OMG super izgleda! Sta si koristio od drva, wenge?

Ne znam kako vi, ali znam izgubiti sate gledajuci te neke yt kanale koji nesto glodju, smirglaju, lijepe i farbaju. Nikad nisam glodalicu drzao u ruci, ali gledati kako netko to radi mi je bas opustajuce (hah)
Od drva je sljedece:
-vrat: Panga-panga + kruska laminirano tako da kruska u sredini da "racing stripese" (ne znam kak bi bolje opisao haha)
-tijelo: cijelom duzinom/full debljina je vrat + "krila" su od mahagonija

Na sve bitno za to da se dobro svira sam full pazio i hrpu vremena ulozio. Od toga da je vrat sa gornje strane full flat prije nego sam fingerboard zaljepio, sam fingerboard, nivelirani pragovi kad je sve bilo slozeno... na kraju je "action" (udaljenost zica od pragova) mrvu nizi nego na Ibanezu kojeg imam, bez da zice zuje i udaraju u pragove. Intonirat se isto dala, nema zice koja bi zahtjevala da neki od bridge saddle-a pomaknem vise nego je moguce.

Najveca inspiracija je u biti bio taj Ibanez kojeg imam (S521, volim njihovu S seriju jer su tanke uz rubove i dosta lagane), jedino sto tom ibanezu zamjeram sto se ergonomije tice je vrat, koji je normalno zasarafljen na tijelo, pa je taj joint malo meh... zato sam isao na ovu varijantu da vrat ide kroz gitaru, tako da taj dio eliminiram.



Tako to od iza izgleda sa zadnje strane. Poklopac za rupu za elektroniku sam isto slozio od mahagonija, malo upustio rubove tako da je poklopac flat uz tijelo (koliko god je moglo flat, malo sam unutra bio limitiran prostorom posto je gitara dosta tanka uz rubove tako da nisam mogao poklopac puno upustiti...). Ibanez je tu jednostavno zasarafio veliki komad plastike, niti je upusten niti je lijep, znam da je zadnja strana koja se ne vidi dok se svira, al takvi detalji me vesele.

Sto se tice obrade drva kao takvog, full me bilo strah nekih od zahvata na gitari. Najveci me strah u biti bio oblikovanja vrata, no kao sto ekipa na ProjectGuitar forumu kaze, to je zapravo najzabavniji dio. Grube oznake za debljinu i prva 2 turpijanja da se dobije grubi "v" oblik, a kasnije sve po osjecaju + pomoc ravnala da ne bi bilo cudnih udubina/izbocina di im nije mjesto. Em je zabavno, em sam si vrat prilagodio kako sam htio (negdje od 16. praga se krene malo brze debljati tako da imam vise "mesa" za uhvatiti kad pigam zice na visim poljima).

Tako da da, slazem se sa svima u ovoj temi o tome da je glodanje/smirglanje/turpijanje jako opustajuce. Subota kad sam vrat turpijao mi je proletila, samo ne znam da li bi se taj osjecaj zadrzao da mi je ovo full time job i da to radim svaki dan. No ovako za side project, 10/10. Zato sam i poceo sam gledati drvo za sljedeci build

Ako nekoga zanima build log, postao sam na ProjectGuitar forum. Taj forum je stvarno neiscrpan izvor znanja. Vec neko vrijeme citam build threadove na tom forumu, pa sam znao otprilike u sta se upustam, ali sam na kraju i sam sebe malo iznenadio sa rezultatom. Na kraju je super odluka ispala da novac koji sam mislio ulozit u kupnju nove gitare, ulozim u nesto alata i materijala. Sve skupa me izaslo oko 2.7k kn (drvo, elektronika, hardware za gitaru) + oko 1k kn na alat koji nisam imao a trebao mi je. Za te novce ne bi dobio priblizno ovo sto sam uspio napraviti

Thanks na lijepim komentarima, ako ima jos kakvo pitanje, slobodno.

Zadnje izmijenjeno od: GoGzS. 07.05.2020. u 14:40.
GoGzS je offline   Reply With Quote