View Single Post
Staro 31.03.2020., 15:24   #158
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Da, preporuka je da se freenas koristi za pohranu, ostalo ne, eventualno za test i igrarije.

Sto se tice ecc memorije, puno sam citao o tome, i to nije takav problem u praksi kako ga neki prezentiraju.
pa kad je pohrana u pitanju, do sada nikad nisam imao problema s gubitkom podataka zbog non-ecc memorije, i moguce je da ni sada problem nije memorija... ipak, svakako je bolje drzat se preporuka...

Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Nebih se sa tobom složio u vezi ECC memorije, ZFS i slični file sistemi "traže" takvu memoriju. Sve je ok dok se ne desi greška (jedan bit / bajt ispadne krivi a nema ECC mehanizma da se pokrpa), onda nastaju problemi.

Zaheb sa ECC je jer poskupljuje i komplicira nabavku hw (mobo + cpu + ram).
ne mogu pinpointat u cemu je nastao problem kad se bas virtualka koristi. cinjenica je da sam i prije imao failing diskove, ali nikad se nije dogodilo nista "strasno" osim ocite obavijesti da sustav, odnosno diskovi imaju bad sectore, i nikad se sam freenas, cak ni sad nije crasha...
medjutim, sad, kad je radila virtualka i kad su se pojavile greske na samo jednom disku u poolu na kojem se nalazila virtualka ocito je nesto iznimno bitno bilo u smislu prisilnog gasenja te virtualke i blesiranja sustava, jer sam morao restartat freenas kako bi opet mogao pokrenuti nextcloud virtualku.

da, cijena takve opreme je visa, tipicno je rijec o enterprise opremi, a osim toga tu je nerijetko i jos jedna mana - puno veca potrosnja struje i buka. u ovom slucaju to mozda i nebi bilo toliko bitno, ali eto...
ono sto bi volia imat, a to je definitivno neka sljedeca nabava je IPMI pristup, jer bi me spasilo u slucajevima kada ne znam sto ce se dogodit od reseta do reseta, ili u slucaju gasenja. s obzirom da takve ploce koje podrzavaju IPMI u pravilu i jesu enterprise, onda s njima dolazi ECC po defaultu.

Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
Ne razumijem samo zašto si išao dizati nextcloud u virtualki, kad ima i plugin za freenas, to bi trebalo biti DALEKO jednostavnije
plugin dolazi s nextcloudom v17, a zadnji je v18, i osim toga, volim drzati sve pod kontrolom. primarni razlog za v18 je triba bit openoffice community server, ali na kraju mi je radia samo iz lokalne mreze, a ne i izvani, pa sam ga onemogucia. kasnije nisam provjerava zasto nije tia radit, jednostavno mi je ovako bia ok sustav, naravno do problema s poolom. uglavnom, da kucnem u drvo, otkako sam uspia prebacit virutalku na drugi pool, nije bilo neocekivanih problema.

mislim da bi u nekim drugim uvjetima freenas ostavia iskljucivo za podatke, a u isto vrime diga sasvim drugu fizicku masinu za linux+nextcloud, ili barem l+n izvea u nekom od "normalnih" hipervisora s kojima lako mogu kopirat i premjestat masine.
wifi je offline   Reply With Quote