View Single Post
Staro 19.10.2014., 10:22   #1823
2 die 4
Premium
Moj komp
 
2 die 4's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,112
Evo malo dojmova nakon 2 tjedna korištenja starih komponenti u novom kućištu.
Kućište je Fractal Design Define R4. Komponente su ove iz "moj komp" i evo par stvari koje sam primjetio.
Prvo, buka, nje nema, komp je 1m od mene na podu i kraj stola (dakle bočno) i ja ništa ne čujem preko dana kada su prisutne i ostale dnevne buke (otvoren prozor, ljudi u stanu, uključen TV itd., jednostavno je nečujan komp (2 CPU venta su na PWM i vrte se na 450RPM gotovo stalno, a 3 venta su na regulaciji samog kućišta i stavio sam ih na 5V).
E sada, ja sam htio provjeriti buku i kada nema okolnih smetala, dakle po noći kada je sve ostalo tiho i prozor zatvoren. Tada je čujan u mjeri da se nešto čuje (neznam kako drugačije da se izrazim) dakle nije to da smeta, niti je glasno, ali se čuje.
Bližom inspekcijom (otvorio sam bočnu stranicu) tako što sam uhom ušao u kućište da odgonetnem krivca zvuka, došao sam do meni nevjerovatnogzaključka, najglasnije komponente (jedine koje se čuju uopće) su mi dva HDD-a i vent napajanja.
Hardovi su najglasniji a ona ide napajanje jer je okrenuto tako da usisava zrak odozdo i ispuhuje van.
HDD-ovi su na onim gumenim prigušnicima ali i dalje su čujni i vibracija je nevjerovatna (cijeli HDD kavez vibrira i naravno to prenosi na ostatak kućišta).

Nadalje, filteri rade svoj posao super, ali ja sam ih još malo podebljao najlonkama od stare i u samom kućištu nakon 2 tjedna nema na nijednom ventu nimalo prašine i u ovom segmentu sam pre pre pre zadovoljan.

Sve u svemu, ja sada konačno mogu ostaviti komp upaljen preko noći (komp je 2,5m od glave dok spavam), a da ga ne čujem, čak i po noći. Ova buka koju proizvodi je toliko mala da postaje "primjetna" (dakle da bi recimo smetala) tek kad se uhom približite na par cm od ventilatora napajanja, a vibriranje HDD-ova samo možete osjetiti kad dotaknete kućište, drugačije je nečujno (kućište je na parketnom podu)

Eto toliko za sada.
LP, Bane.
__________________


RedGreenBlue
2 die 4 je offline   Reply With Quote