View Single Post
Staro 29.01.2021., 17:48   #19
generic
Premium
Moj komp
 
generic's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,053
Citiraj:
Autor Renesis Pregled postova
Prije nego mi netko skoci za vrat, ja nisam profi, samo sam se interesirao o trenutnom stanju stvari

30mA sluzi kao zastita za ljude, jer se racuna da ako te drmne <30mA, trebao bi vrlo vjerojatno preziviti. Ako te drmne 300 mA (u slucaju da stavis "jacu" fidovku), sanse su ti manje

Sluzbeno se FIDovke povremeno trebaju testirati sa onom tipkom, iako rijetko tko to radi

Inace glavni krivci za izbacivanje fidovke su sve sa motorima (pogotovo starijeg datuma), balkonski grillovi, klime, pegle.
Noviji uredaji imaju striktnije zatjeve koliko struje smije teci preko uzemljenja. (normu bi trebao iskopati opet negdje, ne znam sada napamet).


Ako te nije sram investirati nesto novaca, onda bi zamjena obicnih automatskih osiguraca sa onim kombi RCBO bila najbolja solucija.

Slijedeca najbolja je staviti RCBO na problematicnije krugove, a ostalo pustiti na glavnoj fidovki.

Minimalno bih rekao kupaona na RCBO 10 ili 30, a onda u ostatku stana jaca fidovka (iako opet, po trenutnim normama, max 30 je dopusteno...)
Vezano za 30 mA vs 300 mA:

Herc-fib

Negdje mi zvoni da 300 mA ide ako je strujni krug iznad 32 A, al nisam siguran da je primjenjivo za zgradarstvo.
generic je offline   Reply With Quote