View Single Post
Staro 25.07.2015., 08:46   #33
gorancepe
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 0
Vrata made in Austria

Evo upravo sam pročitao jedan tekst na wikipediji o protuprovalnim vratima , koji me je zaista uzrujao , jer očito neki konstantno "prodaju muda pod bubrege" , tj. obmanjuju kupce :

U Hrvatskoj ne postoje proizvođači kompletnih vrata, već se u vrata sastavljaju od naručenih dijelova. Nap. metalni dio vrata dolazi iz Austrijske firme AUSTRIA PROTECTOR gmbh , specijalizirane firme koja proizvodi metalne profile a domaći proizvođači im šalju dimenzije profila koje se upotrebljavaju u Hrvatskoj, te odgovaraju standardima gradnje prema DINU i starom YUSU.

Probajte pronaći tog proizvođača na webu.Ne postoji , ili sam jako loš u pretraživanju putem googlea.

Obiteljska poznanica je nakon provale u stan na području Maksimira kupila vrata "austrijske proizvodnje" ( jer su bila cca.4000,00 kn sa ugradnjom ) unatoč mome savjetu da za te novce može dobiti isključivo kineza.Ha , to se i desilo.Po meni ta vrata nemaju veze sa zapadom , čisti istok.

Ono što me oduvijek smeta i zbog čega pišem ovaj post ( a u poslu sa protuprovalnim vratima i sigurnosnim elementima za vrata sam preko dvadeset godina ) je " mazanje očiju " kupaca , koji većinom neupućeni u problematiku vjeruju trgovcima , te za malo novaca kupuju "vrhunski proizvod".Sa takvim problemom bi se trebala pozabaviti i neka državna služba.
Nemam ja ništa protiv da se prodaju kineska vrata , servisom njih dobro živim , ali sam jako alergičan na njihovo guranje pod europski proizvod.

Da probam malo prosvijetliti kupce.Na našem tržištu možete pronaći slijedeće :

1.Kineska vrata.
2.Talijanska vrata.
3.Dva proizvođaća koji sklapaju vrata sa talijanskim profilom i okovima.
4.Grčka vrata ??? ( e to sam vidio u Ljubljani , nemaju slijepi štok , zaista ne razumijem kako ih ugrade ).

Talijanska vrata sa ugradnjom , koja su zaista kvalitetna i certificirana , ne možete naći sa ugradnjom i porezom ispod 6.000,00 kn , naročito ako se sa vanjske strane zbog estetike radi futer štok.I tih šest tisućica je ispod granice isplativosti rada trgovca i montažera.
Gledam upravo ponudu talijanskih DIERRE vrata na akciji.Na webu je objavljeno da vrata koštaju 4430,00 kn. Da , samo vrata ! Ugradnja sa zidarskom obradom špalete je 750,00 kn + PDV.A ukrasne lajsne ili futer štok ? Nije u cijeni , cijena još ide prema gore ukoliko želite malo estetike.. i eto nas na 6000,00 i više kuna.I tu morate paziti , po meni tražite ponudu koja uključuje sve navedeno dolje :

a. izmjeru ,
b. demontažu i odvoz starih vrata ,
c. montažu protuprovalnih vrata ,
d. završnu obradu vanjske strane ( kada se skine stari drveni štok ostaje zid koji se mora urediti - ili zidarskom obradom špalete i lajsnicom koja pokriva slijepi štok , što je estetski poprilično ćelavo , ili se radi drveni futer štok u boji panela na vratima , čime postižete i vrhunsku estetiku samih vrata ).
e. prag ( ili hrastov koji se kroji po mjeri , ili kameni )
f . garanciju , i na što se odnosi sama garancija.

Kineska vrata u nabavi koštaju od 28 USD ( 200,00 kn ) pa sitno na više , samo brava u talijanskim vratima ( Mottura , Cisa ) košta duplo od toga.To dovoljno govori o kvaliteti proizvoda.Najobičnija dodatna brava za drvena vrata košta više od tih 200,00 kn.
Opet napominjem , nemam problema sa kineskim vratima , loša su , jeftina su , protuprovalna - NISU ( otvorimo ih za cca. 30 sekundi ) , ali su ljudi većinom svjesni što kupuju.
Ali prodavati kineska vrata kao europski proizvod je zaista ispod svake mjere i zaslužuje svaku osudu.

Možda jedan savjet - kvalitetnije je , i jeftinije , osigurati postojeća drvena vrata ( sigurnosni štitik protiv loma cilindra + sigurnosni cilindar + dodatna brava , sve sa ugradnjom , može koštati oko 1200 kuna ) nego montirati kineska protuprovalna vrata , čiji rezervni dijelovi gotovo da i ne postoje na tržištu , pa kad nešto ode ( a ode često ) možete sjesti i plakati.

Ispričavam se na dugom tekstu , ali želio sam u jednom postu objasniti kupcima što ih čeka u potrazi za protuprovalnim vratima.
gorancepe je offline   Reply With Quote