View Single Post
Staro 01.10.2019., 19:38   #2669
xGAME
Premium
Moj komp
 
xGAME's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Chernobyl NPP
Postovi: 4,769
Prošli tjedan sam uzeo Gigabyte FI27Q, nasljednika AD27QD monitora koji slovi kao jako dobar monitor.

Pa evo nakon nekoliko dana korištenja moj overview.




The good:

Kvaliteta izrade i premium feel - stvarno nemam što loše za reći po pitanju toga. Monitor i stalak su stvarno super izrađeni, ne klima se na najmanje pokrete po stolu i izgleda freaking nice na stolu

Prikaz slike - melem za oči, boje su poprilično dobre i ima dosta opcija za kalibraciju. Panel je fake 10-bitni (8 + FRC) pa su boje dosta življe nego što je to slučaj kod sRGB monitora. No meni
osobno je samim time sve oversaturated, pogotovo crvena boja pa sam se dosta morao natezati s postavkama da to u red dovedem. Ali kad se jednom dovede, stvarno super izgleda, pogotovo u igrama.

Kontrast - IPS je poznat po tome da ima loš kontrast, ali za ovaj monitor mogu reć da je iznenadio. Naravno, nije to VA kvaliteta kontrasta, ali za jedan IPS i pogotovo za gamerski monitor,
kontrast je full dobar. Kod AD27QD su već mjerili 1100-1200, a ovaj isto tu spada.

Nema mrtvih ili stuck piksela - nemam što za nadodati na to, osim da je GB ulužio daleko više truda u QC nego trenutno bilo koja druga firma koja izrađuje monitore.

Minimalan BLB - jedino gdje ga ponekad opazim je kod lijevog ruba monitora, i to samo u tamnim scenama ili tamnoj pozadini. No, ipak je malo preizraženiji kad ga uočim, no ništa (pre)strašno.

IPS glow u granicama normale - IPS i glow ne ide jedno bez drugog pa makar kupili i najskuplji monitor. Nešto je izraženiji kod donje lijeve strane monitora i također malo je preizražen
na tamnim scenama, no ako se dobro pozicionira ispred očiju se percepcija drastično smanji.

G-Sync compatible - ponovo ništa za dodati, osim da radio out of the box bez problema.


The bad:

Zbugan firmware - stvar koja me najviše živcira. Znači izluđuje me. Evo scenarij: Recimo da stavim Picture mod na Standard (to je ono Standard, FPS, Movie, etc.) i monitor mi ode u sleep mode,
zbrejka mi Overdrive postavke i zalocka me iz nje te više ne mogu birati između Fast, Balanced i Picture Quality. I što se dogodi, da mi baci na Picture Quality što je ispod Balanced i response time je znad 10-12 ms.

Drastičan Overshoot u Fast modu ako FPS padne ispod 70 - isto kao i AD27QD, i ovdje je overshoot jednostavno prejak kada FPS padne prenisko. To se više manje eliminira ako se monitor stavi u
Balanced mod i onda radi ok.

White halo efekt oko teksta kad se scrolla - ne uvijek, ali ponekad se iz ni sam ne znam kojeg razloga pojavljuje neki bijeli zbluran efekt oko teksta prilikom scrollanja i umara oči pošto stvara distrakciju.
Nestane kad recimo promijenim neku postavku i vratim nazad na staro. Ali kome se to da raditi.

sRGB mod je dosta ograničen postavkama - na žalost monitor je primarno zamišljen da radi u 10 bitnom modu, dok je sRGB dosta zanemaren. Dok u 10bitnom modu možete sve živo i neživo mijenjati,
u sRGB-u možete samo Dynamic Contrast i Vibrance što je daleko nedovoljno da se monitor namjesti za korištenje u tom modu. Ne bi to bio takav problem da 99% softwera nije rađeno za sRGB color space.

HDR 400 - mislim da nema tu smisla puno pisati, ali HDR 400 je smeće, ne samo ovdje, nego u svakom monitoru. To ne bi ni smio biti minimalni uvjet za HDR.


Dodatna obzervacija:

Uz taj monitor na stolu imam i LG 24GM77, 144Hz TN monitor koji je dan danas jedan od najboljih TN monitora što se može imati. I mogu sa lakoćom potvrtditi da GB nije puno sporiji od tog TN na golo oko.
Da, TN je još uvijek brži i kuži se to, ali relano side to side razliku ćete vidjeti samo ako je tražite.


Zaključak:

Vraćam monitor i tražim povrat. Za monitor od 5k kn ne mogu proći preko takvih propusta. No, mišljenja sam da ako se riješe ove gluposti s updejtom firmwarea da bi to mogao biti jedan prokleto dobar monitor.
U dolasku je i P verzija koja obećava 10 bitnu izvedbu uz HDR pri 165 Hz. Iako to mi ništa ne znači jer je HDR 400 beskoristan.

Zadnje izmijenjeno od: xGAME. 02.10.2019. u 17:43.
xGAME je offline   Reply With Quote