View Single Post
Staro 28.12.2017., 11:40   #1
Perestrojka
CNE @ Verne global DC
Moj komp
 
Perestrojka's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Reykjavik, Iceland
Postovi: 493
W/C Build log: drlog2 - Apple killer

Proslo je dosta vremena od proslog projekta: Powertosh i5 / Powermac G5 mod, od tad nisam bio u mogucnosti posvetiti se desktop konfama i custom loopovima, sto zbog posla sto zbog raznoraznih stvari.

Long story short, pred godinu dana sam presao sa Linuxa na OSX posto mi je firma dala na koristenje MBP Touch 2016 i nekako se navikao na Apple OS ekosistem ( proteklih godina bi se stalno prebacivao izmedju ubuntu/centos i osx platforme ).

No.. nakon samo 11mj koristenja, trenutni mbp ima masu problema ( em fizickih nedostataka u vidu kvarova koji su se realizirali prije vremena, em bugova sa kojim je dosao out of the box ) - tako da mogu reci da je ta verzija apple-ovog hardvera: potpuno smece..., rabljeni X220 je majka naspram ovog sra*ja.

Nakon sto je sam MBP probio granicu moje tolerancije na gluposti i kvarove kod prijenosnika, odluka je pala na desktop izvedbu.

Naravno, Mac Pro odnosno iMac 5k su bili prvi na listi, no cijene istih u regiji gdje zivim su ab-nor-mal-ne ( ! ) -> 20k $ ( da.. 20 000$ za najjacu iMac 5k konfu ), tako da je fokus presao sa origigi izvedbi prema hackintosh verzijama.

Jednu stvar koju je buduci workstation trebao zadovoljiti posto-poto je: pokretati, sto je vise moguce Vanilla verziju, macOS-a.

Pikirao se Ryzen, no custom AMD kerneli za macOS imaju problema i dosta bugova - odluka pada na Intel.

Od GPU-a na izboru imam ( stoje po firmi za R&D ): 470, 390x, 1060, 1070
- tezak izbor, oduvijek sam bio 'fan' zelenog tabora, no te djecje igre ovaj put sam ostavio po strani, posto je ovo ipak - workstation rig, te si ne mogu priustiti nestabilnost sistema zbog fanboyizma.

macOS i AMD rade ko prst-nokat, znaci odabir bilo koje od gorenavedene 2 graficke je dobar, prednost ima 470 posto cucla manje struje. Tako da se izbor sveo na 470 vs 1070 ( kazem izbor, posto je build custom loop i trebalo je dobro odvagat koja graficka ce se pikirat zbog fullsize bloka ). Krajnji pick je zavrsio sa 1070 - jer u macOS-u necu igrat igre, a support za nvidiu postoji* ( *doduse ne efikasan kao za AMD, al ce vrtjet sta treba u radu ), dok u win imamo nativan support za istu ( Battlefield, kao porok, je pristuan u mom zivotu ).

Temelj builda, kuca ilitiga baza ( kuciste ) je bio najtezi izbor. Gledalo se sve od Obsidiana 800 ( trenutna kuca Powertosh i5 / Powermac G5 mod riga zvanog `drlog` ), Evga DG 85 pa i Obsidiana 900 ( cak se trazio i Chieftec Dragon ( oldschool ).

Problem je: tranzit, posto ce rig trebat preselit jednog dana u drugu regiju, sto iziskuje ili transport avionom ili transport kurirskom sluzbom ( teze kuciste == veca cijena transporta ).

Fokus ovaj put sa goliath clase kucista pada na nesto normalnije - Fractal Define S ( razmisljalo se i o Define Nano S, no vrijeme je takodjer kritican faktor u ovom buildu - a kod Define Nano S-a treba dosta DIY-anja u startu da dobijem to sto trazim + limitiran sam na slim radijatore (** citaj dalje) ).

Uz kriterij da rig mora pokretat macOS ( uzi izbor kod odabira komponenti ) - rig takodjer mora bit sto tisi ( ako FKT crew jos postoji, pronaci ce se u ovom kriteriju vezanom uz 'buku' ( syss mozda? :P ) ).

Postoji i 3. kriterij - performanse, uz tisinu trebamo i podosta horsepowera ( zbog naravi posla ). Sto nas vodi u svijet Overclock-a, a znamo da isti povlaci kvalitetnije hladjenje iza sebe. ( ** tu vidimo zbog cega je slim verzija radijatora - preslaba. i zasto Define Nano S otpada ).

Polako dobijamo neku 'siru' osnovu builda:

Intel + Nvidia combo. [ check ]
Custom watercooling loop [ check ]
EK CoolStream XE 360 Rad [ check ] ( Mada sam imao problema sa EK-om u proslosti, pruzit cu mu jos drugu sansu )

Intel i Nvidia combo koji traze XE triple radijator ? Da ... da ne duljim kompletna konfa je ispod.

---------------------------------

MBO: ASUS PRIME X299-A
CPU: Intel Core i7 7820X
GPU: Nvidia FE 1070
PSU: 1300W Antec HCP
MEM: 6 x Ripjaws 4 8gb, 2400 ( black )+ 2 x Ripjaws 5 8gb, 2400 ( red )
SSD1: 1TB Samsung 960 Evo M.2
SSD2: 2TB Samsung 850 Pro SATA
CASE: Fractal Define S

----

Custom loop:

PUMP + RES: EKWB EK-XRES 140 Revo D5 PWM ( 140 res ce ici u `drlog`, posto je tamo res. tube malo napukao )
RES ext.: EKWB EK-RES X3 - TUBE 250
RAD: EKWB EK-CoolStream XE 360
CPU+MBO blok: EKWB EK-FB ASUS PRIME X299 RGB Monoblock
GPU block: EKWB EK-FC1070, Acrylic Glass+Nickel
RAD fans.: EKWB EK Vardar EVO 120 - 6 kom za push-pull
FITTINGS: EKWB EK-ACF Fitting 13/19mm - Black*
ADP. : Monsoon 19/13mm (OD 3/4") Rotary 90° - Black*
TUBE: Masterkleer, 1/2" ID - 3/4" OD - Black

+ raznorazne didja-midje u vidu silvercoila, damping spuzvi za nosac pumpe, fillport-a koji ce se koristit kao 'drainport' kod praznjenja petlje i sl..

Ovo ce zasad biti build log sa minimalno DIY-anja ili pak RGB cirkusiranja. Kasnije cu mozda ubacit hardtubing ( primarno cilja se: hard tubing od stakla, a ne plastike ) i slicne 'finese'.


Zadnje izmijenjeno od: Perestrojka. 29.12.2017. u 16:56. Razlog: Update konfe
Perestrojka je offline   Reply With Quote