View Single Post
Staro 24.06.2019., 19:19   #1
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,077
spajanje na cambium hotspot

trenutno sam kod familije i zamoljen sam da probam riješiti problematiku interneta, nažalost s uređajima koje imamo pri ruci.

u pitanju je hotspot sa cambium opremom (dok je bio mikrotik, stvar je radila).
imam na raspolaganju staru, ali ispravnu oprmu:
d-link dwl-2100 koji je glupi stari AP bez ikakvih funkcija,
i sx763 sa openwrtom.

ovo je fotka tornja slikano okvirno sa pozicije gdje bi bila montirana antena.


zračne linije nekih 60-70m.

dakle, d-link se uredno spoji , ali to je samo AP bez ikakvih routing mogućnosti. spoji se na hotspot i samo mi na lan port proslijedi "signal". ako ubodem lan kabel u laptop, dobijem IP sa hotspota i net radi.
ako lan kabel ubodem u wan port na siemensu, ne desi se ništa. siemens ne dobije ip. ZAŠTO?

onda sam prepodesio siemens da bude glupi AP, ali openwrt ne voli tako raditi, pa to niti ne radi.

onda sam prepodesio da se siemens wlan-om spaja direkt na hotspot, uredno se spoji, ali ne dobije IP.
ako ručno upišem ip postavke na siemensu kakve ih dobijem na laptopu, opet ne radi. znači, openwrt ne voli cambium, ili cambium ne voli openwrt. probao sam i mijenjati mac adresu koju prijavljuje, ali nula bodova.

s druge strane, laptop sa tp-link usb karticom se uredno spoji na hotspot, signal je dobar.

malo sam vrtio wifi analyzer na mobu i šetao, i više nitko nema repeatere.
lani je bilo sasvim normalno da imam 50tak mreža u dohvatu, 5-6 od hotspota i ostali koji bi si uključili repeater da im radi mreža "po doma". sada - ne.

da se razumijemo, brzina je dovoljna i često veća od 4g-a. htio bi samo da mojima riješim wifi po doma, da imaju/mo signala u dnevnom ili na terasi iza kuće gdje se provodi najviše vremena. net je tu sekundarna stvar, nije im prijeko potreban ali bi htjeli da ga imaju.

kako cambium "zna" šta je na njega spojeno, i kakvu opremu kupiti/nabaviti ? ja bi pljuknuo na fasadu jdan nanostation , ali sad više neznam hoće li on raditi? openwrt očito ne radi.
jp_rv je offline   Reply With Quote