View Single Post
Staro 24.05.2015., 13:45   #118
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Grobo Pregled postova
nulovanje je takav način zaštite od dodira djelova pod naponom gdje se na početku instalacije izjednače potencijali nul ili neutralnog vodiča i zaštitnog vodiča.

e sad ti nemaš zaštitnog vodiča, osim na nekoliko mjesta u kući, nulovanje ti je izvedeno na starinski način da se nul vodič koristi za jedno i drugo što je najgori način nulovanja.

kod nulovanja može doći do proboja, a da osigurač ne izbaci, obično nekakvi grijači, npr bojler, e sad lipo mokrog i nasapunanog te štrecne struja u kadi i ti se posklizneš , hoće li za tebe odrobijat ovi savjetodavci koji tvrde da je nulovanje dobro.

kako ne misliš adaptirat, nemožeš ništa napravit, ako ima mjesta na ploči sve te vodove koji su trožilni neka električar zaštiti s fidovom sklopkom, ove druge postepeno mjenjaj.nadam se da je bar kupaona trožilno napojena.

ako fontana ima običan plosnati utikač bez zaštitnih kontakata onda nemaš straha, zaštita je izvedena drukčije, i drugi uređaji koji imaju kućišta dobro izvedena mogu se koristit na nulovanim utičnicama pa ti prioritet neka bude izmjena onih di ti je prikopčano nešto što ima šuko utikač. komp na primjer.

da još napomenem sve ove zaštite služe za zaštitu ljudi ni jedna ne služi za zaštitu uređaja kako se krivo misli, uređaje štiti samo pravilno izvedena instalacija i oni ako se hoće pokvarit, pokvarit će se, a hoće li pritom otrest korisnika zavisi od zaštite.
Kupaona ima plinski boiler, koji se također koristi za grijanje. Stariji je model, i znam da ima nešto struje unutra za pumpu (nisam do sad imao takav tip grijanja, pa nemam pojma što očekivati) ali kao što sam rekao, TREBAO bi postojati priključak za uzemljenje, budem se još posavjetovao sa majstorima jer nisam 100% siguran. Stoga, ako tamo postoji pravo uzemljenje nema potrebe za nulovanjem. Budem spojio multimetar preko izvoda sljedeći put kad budem imao priliku pa budem službeno potvrdio.

Fontana ima schuko priključak, upravo zato i pitam koliko bi bilo sigurno... Neki pričaju o proboju struje u nulu, što bi značilo da bi voda u fontani mogla nasumično tresti ili uzrokovati probleme... Imam i znatiželjnog mačka koji mora sve vidjeti i imati pod kontrolom, tako da mi nije svejedno. Možda bi se više isplatilo kupiti potopnu pumpu sa adapterom, na 12V DC? Vidio sam i takve, kad bolje razmislim to bi mi riješilo dosta briga.

Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Fidovka je standard zadnjih tridesetak godina barem. Jedino što ljudi zaboravljaju pokrenuti njezin test s vremena na vrijeme, onaj mali prekidač koji ju izbaci. I fidovka može biti zaglavljena/pokvarena pa onda od nje samo lažna sigurnost.
Osobno da mislim živjeti u tom stanu povuko bih zemlju i stavio fidovku koliko košta da košta.
To je istina, ja sam ovu svoju testirao samo jedanput, i to prije 5-6 godina.

Citiraj:
Autor smuchac Pregled postova
Stare su to kuce pa je čupavo. Nije da je nulovanje bolje ali je bolje od ničega. Od fidovke nije bolje definitivno. Ipak sam se malo zalaufao s prijasnjim postom ali nadam se da ste me skuzili. Top lista najgorih zastita:
1. Nikakva
2. Zastita nulovanjem
3. Fidovka

Dobro, znači bolje i ovo nego ništa... Svi predlažu FID, i potpuno se slažem. Kažem, imam je ovdje od 2001 i nikad nije bilo nikakvih problema sa strujom. Ali ovo je ipak starija zgrada u koju se selim, i vidim na utičnicama (točnije po mjestu njihove proizvodnje) da već jaaaako dugo nije petljano po struji a novaca je sve manje i manje.

Citiraj:
Autor Mr. Nice Pregled postova
Eto, sada kada smo se dogovorili oko top liste zaštita, moj savjet : Kada već rondaš po stanu, srondaj još i to malo instalacija i povuci PGP 3x2,5 mm2 na svaku utičnicu i 3x1,5 do rasvjete (ajd' manje bitno, ali makni onda nulovanje).

Ne može biti ogroman trošak u stanu, a da li je lakše rondat po stanu koji adaptiraš ili po stanu nakon što se useliš ?

Srondaj to sada kako treba jer onda nećeš vjerojatno nikada, a svaki električar koji zna svoj posao će to znat napravit kako treba.

Ako su financije problem,jbg, posudi, prostituiraj se ili što treba i napravi to kako treba i miran si, a "polu riješenja" su najgora riješenja ...!

IMHO ...
Zapravo i može biti ogroman trošak. Rečeno mi je da bi instalacija uzemljenja u stan koštala 1500€, samo da mi razbiju sve zidove i postave treći vod. Kako sobe imaju po 3, 4 utičnice tu bi se moglo nakupiti troškova, a rok useljenja produžiti. Da stvar bude gora, moram se iseliti do negdje 5. sljedećeg mjeseca, a još mi nisu napravili ni kupaonicu u kojoj ima najviše posla, i to sa plinskim instalacijama koje puštaju. Što drugo reći?

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 24.05.2015. u 14:02.
  Reply With Quote