View Single Post
Staro 28.03.2018., 12:36   #8258
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,769
Citiraj:
Autor lobo64 Pregled postova
Postoje FDB ventovi (tj. njihove varijacije) koji su vrhunske kvalitete (npr. Panaflo, Noctua, neki modeli Corsair i Fractal, može ih se prepoznati po magnetu na stražnjoj strani kojim drže osovinu te time sprečavaju gubitak fluida, odnosno omogućuju upsidedown montažu bez rizika brzog krepavanja), no takvi su relativno skupi tj. proizvođači napajanja ih ne ugrađuju.
Kolko sam uspjel skužiti, Matsushita (Panasonic) ili Sony ima FDB patent, a svi ostali ili koriste njihove (skupe) licence ili rade neki svoj (hibridni) dizajn ležaja, koji kombinira od svega pomalo. Na kraju ispada da većina proizvođača napajanja uopće ne koristi FDB (mada ponosno to ističu na pakiranju proizvoda), već se radi o kojekakvim izvedbama sleeve, ball, rifle i sličnih ležajeva. U prijevodu, moj SSR-550PX uopće ne koristi FDB, već Bogtepitaj kakvu verziju prije spomenutih klasičnih ležajeva, koji pak za sobom povlače prednosti i mane u odnosu na FDB, koji pak opet ima svoje prednosti i mane u usporedbi sa starom gardom. Uglavnom, ništ čudno da ima svega i svečaga u ventilatorima kvalitetnijih napajanja, kad očito svaki proizvođač nabavlja dijelove koji u ovom slučaju mogu biti pravi FDB, ali velika je vjerojatnost da ipak nisu.
The Exiled je online   Reply With Quote