View Single Post
Staro 14.11.2018., 20:03   #7
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,052
ma rijesio sam sa komadom žice za sad, čuje se. više me brine šta su svi coaxi ispucali, nedaju se pomaknut koliko su se ukrutili i puca im izolacija. ogulio sam coax sa f konektora, luster klemom pričvrstio neki komad žice i zavezao za ogradu da ne mlatara po fasadi.

ovo za zavojnicu, ja sam malo slab sa izračunom, ali svaka frekvencija ima svoju valnu dužinu i dipol bi idealno trebao biti lambda/2 (ili lambda/4 ako je neki drugačiji tip dipola, davno sam elektrotehniku slušao, nije da se baš sjećam). osim toga, jedno je dipol a drugo je otvoreni vod gdje se onda javlja neka ne-simetrija kenj ser.

zašto tv antene imaju dipol, a radio antene su samo 1 žica?
taj dio mi nikad nije bio baš jasan. može se stavit dipol, koji za fm ima nešto manje od 2 metra ako se ne varam, a većina radija i linijica ima ili štapićastu antenu ili samo kablić od x metara. na starom kuhinjskom radijiću kod babe sam samo privezao komad žice na antenicu i zakačio na prozor, sve se čuje.

nakon koliko metara radio antena prestane imati efekta? jer po toj logici netko tko živi u neboderu može samo odmotati 50 metara kabela niz prozor i imat će bolji prijem nego netko sa pravom antenom?
jp_rv je offline   Reply With Quote