View Single Post
Staro 04.11.2008., 21:15   #1
McG
-------
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: -
Postovi: 7,566
ATi HD 4600 serija

Tema je čisto informativne prirode za one koji imaju ili namjeravaju kupiti neki od modela iz HD 4600 serije. Kartice su lansirane na tržište prije kojih mjesec i pol dana kao odgovor na nVidijine 9500GT, te 9600GSO i 9600GT modele. Kod nas su se tek nedavno počele pojavljivati u većem broju i zasad prednjače HD 4670 GDDR3 i HD 4650 GDDR2. Nažalost HD 4650 GDDR3 modela baš kao i onih overclockiranih verzija (poput PowerColorove PCS) HD 4670 skoro pa da i nema, dok su cijene (~550 - ~600 kn) ovih dobavljivih HD 4650 i 4670 kartica vrlo slične, pa se HD 4670 nameće kao bolji izbor, sve dok ne stigne ostatak ponude. Obje kartice iz HD 4600 serije temeljene su na istom RV730 čipu, s tim da HD 4650 dolazi kao RV730Pro, dok HD 4670 čini RV730XT.

Mada sam dulje vrijeme čekal da se pojavi neka HD 3850 512 kartica, nažalost sve su se ili brzo prodale ili su prodavači tražili kojekakve samo njima razumljive uvjete prilikom kupnje uz nepristupačne cijene. Bolje rečeno većinom su se prodavale precijenjene HD 3800 kartice sa stavom; "za manje mi se ne isplati, rađe si ju ostavim". Tak da sam prije malo više od dva tjedna kupil Club3D HD 4670 kao zamjenu za X1900 CrossFire Edition. Kartica dolazi u dvije verzije, tak da potencijalni kupci ne bi ostali u čuđenju kad susjed kupi model identičan PowerColor PCS izadnju, dok oni imaju "samo" običnu verziju. Pošto je cijela referentna HD 4600 serija temeljena na istom PCB ko i HD 3600 koju je zamijenila, svi cooleri koji idu na HD 3600 modele pašu i na nove kartice. Ja sam tvornički cooler zamijenil Accelerom S2 i mada se na Arctic-Coolingovoj stranici nigdje ne navodi podrška za HD 4600 seriju, cooler je bez ikakvih problema namontiran i obavlja zadaću. Primjera i uvjerenja radi evo slike s namontiranim coolerom i "starom" X1900CF za usporedbu.
Nema dodatnog ventilatora na S2, kak je na slici tak je i u kućištu i hladi ju samo protok zraka. Kaj se tiče temperatura, pošto ih ATi Tray Tools ne očitava, jedina temperatura koja se vidi iz slika je ona od GPU-Z u idleu s najnižim stupnjem PowerPlaya, tj. kakvih 34°-36°C. Nažalost dok čovjek zadužen za razvoj ATi Tray Toolsa ne dobi HD 4670 karticu, ništa od potpune podrške. Kolko vidim na službenom forumu se već par ljudi požalilo da zadnja verzija uopće ne podržava karticu i sad je to donekle u fazi rješavanja. Kad stigne verzija s kojom bude moguće očitati sve kak spada, pokrenem neku igru pa naknadno postam screenshot.
Zasad samo ovaj 5min test za artefakte...
Kaj se tiče samog rada kartice (bilo Windowsi, bilo igre) sve ide bez greške, a i nema kojekakvih problema za zadnjom službenom verzijom drivera. Korisnici CCC-a budu imali potpunu kontrolu nad karticom, dok se oni (poput mene) koji preferiraju ATi Tray Tools, odma mogu pripremiti na čekanje verzije koja u potpunosti podržava HD 4600 seriju. Zadnja službena beta 1.6.9 1369 i dalje ne prepoznaje sve kak spada. Meni se u početku beta 1.6.9 1368 nije ni htjela pokrenuti, da bi se onda nakon nekog vremena pokrenula sama od sebe, ali sa zastojem od minutu-dvije. Slična stvar je s ovom zadnjom betom s tom razlikom da se pokreće, ali joj baš poput prethodne treba malo da ispravno prepozna karticu. Nakon toga dobar dio stvari funkcionira kak spada, tj. imate pristup svim važnijim parametrima, kontroli i podešavanju profila za igre i boje, itd., ali ATi Tray Tools ne prepoznaje ispravno frekvencije i napone grafičkog čipa i memorije kad je PowerPlay u pitanju.



Primjera radi za moju karticu PowerPlay je podešen...
  • Level 0 : GPU/MEM/VDDC - 165,00/250,00/0,900
  • Level 1 : GPU/MEM/VDDC - 300,00/500,00/1,150
  • Level 2 : GPU/MEM/VDDC - 750,00/873,00/1,250
...program to ne prepoznaje kak spada, pa baca nebulozne frekvencije koje se mogu vidjeti na slikama. Dok GPU-Z karticu i sve njezine parametre očitava bez problema. Sve u svemu oni koji nemaju živaca čekati novu verziju ATi Tray Toolsa, rađe nek koriste CCC ili ako im ni to ne odgovara, mogu skinuti DNA Catalyst 8.10 koji, ako se ne varam imaju "ugrađene" neke osnovne kontrole.


Kaj se tiče samih benchmarka, svi koji pate na 3DMark ostali budu razočarani, jer mene takve stvari ne zanimaju niti imam instaliranu neku noviju verziju, pa im za te informacije ostaje net i masa recenzija u kojima se HD 4600 kartice uspoređuju sa svim i svačim. Same igre (bar one koje sam isprobal i koje igram) idu bez problema na 1680x1050 i sa svim detaljima, te nema naglih padova FPSa, gubljenja poligona, izbacivanja iz igre i tome sličnih veselja koja sa svakim lansiranjem novih kartica uvijek iznova "obraduju" vlasnike.


HD akceleracija radi bez greške ako je HD materijal kodiran i pripremljan kak spada. Upute za HD akceleraciju su ovdje i mada PowerPlay ima tri stupnja za različite situacije, kad je HD u pitanju taktovi odma skoče na maksimalne vrijednosti. Za razliku od moje, određene kartice (npr. Sapphire, HiS i vrlo vjerojatno sva sila nereferentnih modela) imaju u BIOSu složen PowerPlay stupanj za UVD, pa se automatski koriste ti taktovi kod preuzimanja HD materijala. Nije da je neka mana, pošto se kartica tak i tak ne zagrijava dodatno radi maksimalnih taktova kod gledanja HDa, ali čisto informacije radi za one koji pate ili paze na takve sitnice.

Zadnje izmijenjeno od: McG. 08.10.2011. u 02:54. Razlog: Pokoja gramatička greška i nadopuna posta.:)
McG je offline   Reply With Quote