View Single Post
Staro 13.05.2010., 16:23   #3
lovretta
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Šibenik
Postovi: 107
Pozdrav.

Od Logitech volana kroz zadnjih 6 godina imao sam dosad, redom:

Logitech Driving Force - danas se prodaje kao Formula EX ili koja vec varijacija za playstation. Uglavnom, ako ces s tim igrat samo arkadne voznje, slobodno si kupi to. Ja sam ga koristio dvije godine, nakon toga se raspao, doslovno. Inace dok sam ga korisitio bio sam sretan sa njim.


Logitech Driving Force PRO - spominje ga kolega forumas u postu iznad, njega sam imao do prije dvije godine, radio besprijekorno i razlika u odnosu na onoga iznad je nebo i zemlja. Onaj gore je u usporedbi s ovim jad jadova. DFP je miljama od onog, tako da tople preporuke da kupis polovnjaka DFP-a.
Pri kraju radnog vijeka moj dfp je poceo "gubit centar" tj. kod brzih kontri u suprotnu stranu ne vrati se vise na pravu sredinu vec bude lijevo-desno od centra za neodređen broj stupnjeva, kako kada - nekad 40 nekad 10. Inace, ovo se događalo samo u Richard Burns Rally-u.

Logitech G25 - nakon DFP-a. Fantastičan volan, al ono razlika između ovoga i dfp-a je nebo i zemlja. Forcefeedback je puno čišči, precizniji i puno brži na odzivu od DFP-a. Kvaliteta izrade je jako dobra, osim što mjenjač nije baš uvjerljiv, iako je unutra mehanizam zapravo dosta čvrst, mana mu je što kao senzore za brzine koristi kombinaciju dva mala potenciometra (ala joystick sa fiksnim pozicijama), i kao svaki pot na ovom svitu kad tad i ovi otkažu, meni se nedavno dogodilo, no srećom imam negdje još onaj prvi pa sam iz njega izvadio i zamjenio.


Takodjer ostaje i Driving Force GT - ovoga nisam posjedovao al sam vozio na njega RBR. Cjenovno je izmedju G25 i DFP-a, a osjecajem je jako blizu G25. Po brzini feedbacka zasigurno je ko i G25, no zvuk koji proizvodi je ko DFP.

Takodjer, imamo jos kvalitetnih mainstream igraca osim Logitech-a - Fanatec - prije koju godinu su usli na trziste, nemaju dobavljace nego kupujes direktno od njih. Taj prvi volan za 169€ (dostava ukljucena koliko imam vidit), za te novce neces naci bolji NOVI volan. Takodjer mislim da je i od DFP-a bolji, odnosno da je po osjecaju isti kao i DFGT.

Takodjer tu je i opcija samogradnje, naravno bez FF-a. Ako imas spretne ruke i nesto "dijelova u podrumu" i alata, eto volana za vrlo malo para!
Moj prvi je zapravo bio samogradnja, no pedale nikad nisam napravio...Tako da ga nisam dugo koristio

Dakle ne znam što namjeravaš s tim, al ako ti je namjera vozat simulacije tipa Live for Speed, netKar, RBR, rFactor, GPL - moja preporuka ti je kupi G25. Možda se cijena čini prevelika, al ako gledaš koliko ljudi daju za grafičke kartice, a to je samo jedan obični PCB sa hrpom elemenata na sebi, onda nije uopće skupo. Neki plate hrpu love za naj graficku da bi posljenje fps-ove vrtili na high detaljima. Isto tako oni koji vole simulacije, za njih ne bi trebalo biti skupo platit dobar volan, jer trajat ce puno duze od graficke, a razlika izmedu jeftinog volana i skupog je mnogo mnogo veca nego izmedju low-end graficke pretprosle generacije i high-end graficke trenutne generacije.


Ako zbilja ne mozes izdvojit puno za G25, onda preporuka DFP ili DFP polovni. Nemoj ove nove do 500 kn kupovat. Ne vrijede toliko.
lovretta je offline   Reply With Quote