View Single Post
Staro 10.04.2018., 16:17   #2950
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
A gledaj. Toga bude uvijek, samo je problem da je toga sve više.

Gledao sam nedugo emisiju Kućni ljubimci na HRT-u. Pošto je međimurje puno cigana, azil blizu Čakovca je prepun. Znao sam to i prije, ali kada sam čuo da imaju preko 700 psa, da je samo u siječnju došlo preko 50 psa u azil, znao sam da je kriza.

Prvo, nemamo predstavnike zakona koji bi provodili zakone. Veterinarske službe se s tim ne zamaraju, policija još manje, država najmanje. Trebali bi nešto kao što australci imaju (animal police), i da su kazne žestoke.

Drugo, konkretno u azilu u ČK, gotovo 90% psa je došlo od Cigana, pitao sam frenda kako to riješavaju (frend radi u policiji na tom području), on kaže da ama baš nikako, čak niti ne žele ići u to selo gdje ih je najviše i blizu su azila. Imam tu poznanika kojemu je preko noći njegov labrador preskočio ogradu i pobjegao za nekim kujicama. Labrador nije bio vezan, imao je dobrih 500 kvadrata dvorišta za trčati, mažen i pažen, ali vrlo mlad. Čuo je frend psa kako laje i trči po ulici, obukao se i krenu za njim. Nije ga našao tu noć. Otišao doma, i ujutro krenuo s motorom u potragu. Pošto je cigansko selo prilično blizu njega, uputio se tamo. Sreo lokalnog ciganskog šerifa koji mu je potvrdio da je vidio psa ali mu je rekao "Nutra možeš, van nećeš". Zvao policiju, veterinare, nitko se niti nije odazvao na poziv.

Treće, mentalitet naš balkanski je teško promjeniti. Stariji ljudi, pomisao da psa imaju u kući je slično kao da su odgajali sina pedera... Imam takvog jednog u firmi (dečko ima 30 godina, vrlo inteligentan, radišan), ali je iz familije koja živi od poljoprivrede, i tako su ga odgojili. Ima njemačkog ovčara koji je na lancu i "tamo je pesu mesto", kaže on.

Ne shvaćam ni ja to. Ali što jadni ljudi mogu? Pogotovo stariji? Tko će im pomoći s psima kada se kuja tjera i okoti 7-8 malih? Nitko u selu neće uzeti ni besplatno, kamoli platiti, a rijeka je tako blizu... Žalosno ali istinito.
Mommistake je offline   Reply With Quote