View Single Post
Staro 12.09.2014., 11:01   #80
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,802
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Ohmov zakon ne vrijedi direktno za silikonske tvorevine (diode, tranzistor...) ali CPU gledaš kao "black box", ima u njemu tranzistora ali i vodiča i kontakata/spojeva i tu vrijedi zakon velikih brojeva, zanemarivo mali otpor tranzistora u CPU nije tako malen ako imaš par milijuna tranzistora. Upravo zato imaš cca 120-140 W potrošnje na CPU i upravo zato imaš generiranje topline.
Aha, odjednom smo sa 650A uz 1V napon koji rezultira 650W snagom došli do drugačijeg tumačenja toplinske disipacije. Krećemo se u dobrom smjeru.

Zakon velikih brojeva opisuje predviđenu konačnu vrijednost testiranja prilikom beskonačnog broja ponavljanja testiranja. Nema nikakve veze s brojem tranzistora.
Htio si reći da ako svaki tranzistor disipira zanemarivih 1e-9W i ako ih ima milijarda u procesoru, konačna brojka termalne disipacije će biti 1W, tj. neće biti zanemariva. Nemoj miješati kruške i jabuke.

Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Mislim da si tu sam sebi skočio u usta.
Niti približno.

Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Promjer 0.1 mm za 50A struje. A kao vodiči na matičnoj ploči i oko procesora su deblji i dovoljni za 650A?


Pogledaj ovaj Youtube. Tu je 600A u pitanju. Obrati pažnju na debljinu vodiča. I čini mi se da se novčić malo zagrijao...
Pokazuješ u primjeru novčić koji ima znatno veći otpor od bilo kojeg vodiča koji se koristi u izradi transportnih linija za današnje digitalne sklopove.

Kod vodiča vrijedi ono što se zove skin effect, tako da sama debljina vodiča ne predstavlja prednost pri visokim brzinama prijenosa. Velika brzine rezultira visokom frekvencijom signala. Porastom frekvencije skin effect je sve izraženiji.

Ali recimo da struja do procesora uvijek dolazi kao potpuno ravni DC.
Ako već procesori danas mogu vući preko stotinjak ampera, to bi, po onome što ti govoriš, bilo dovoljno da rastali trakasti vod. Međutim, struja se dovodi višestrukim vodovima do krajnjeg potrošača. Taman da kroz svaki možeš gurnuti samo 1A, ako ih imaš tisuću može i 1000A proći.



Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
1. Otpor kontakata, na kontaktima se generira veća toplina.
2. i 3. Elekrtomagnetsko polje je pri jakim strujama tako jako da bi se na tako maloj površini sve izvitoperilo, naravno, kad bi i u praksi uopće mogla doći tolika struja na CPU.
1. Slažem se. Međutim broj kontakata procesora za dovod napona je više nego dovoljan za guranje prilične struje kroz silicijske tvorevine u njemu, a da se pinovi pri tome ni ne zagriju.
2. i 3. Ne bi. Čak se ni novčić nije izgužvao.

EDIT: daj da ne spamamo marketing -> na pm mi dočaraj što si htio reći
__________________
Spoiler alert!

Zadnje izmijenjeno od: De5tr0yer. 12.09.2014. u 11:46.
De5tr0yer je offline   Reply With Quote