View Single Post
Staro 31.01.2010., 10:19   #1
perich
I hate mondays..........
 
perich's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Zagreb - Zaprešić
Postovi: 1,524
Mjerenje potrosnje el. energije...

Sad jel sam u pravom podforumu, ne znam...

enivejz, ja bi si sredio aparatic za mjerenje potrosnje, al ne dam cca 150 kn za gotovi... imadem doma unimer, utikace, uticnice, kabla... i ja bi sad to DIY...
Pa ako mi sad mozete malo pomoc... naime, unimer nema Watte vec struju i napon... pa pretpostavljam da bi trebalo mjerit struju (dakle spojit instrument u seriju s potrosacem) pa po P=UI formuli racunat potrosnju...

Ono sto bi htio da to nije komplicirano za slozit da mogu to vuc okolo od potrosaca do potrosaca u kuci da mogu sve izmjerit...

Jel mi moze neko skicirat kako bi to mogo spojit? mislio sam recimo da koristim, ako bi se dalo, onaj T-razdjeljnik, pa njega spojim u uticnicu, u jednu stranu potrosac a u drugu nekako mjerni instrument... al pretpostavljam da unutra moram nekaj zbrikat da bi ga dobio tako da instrument spajam u seriju...

jel moze pomoc po tom pitanju?

ili da koristim samo neku uticnicu, komad kabla i utikac, pa taj utikac ubodem u zid, u uticnicu upiknem potrosac i nekako odostraga spojim ampermetar...

EDIT: po nekim mojim sjecanjima, ovaj UI umnozak daje prividnu snagu u VA... sto je sa jalovom i radnom snagom, odnosno za ovaj moj "eksperiment", u kojem ce ona odnosu u stvarnosti biti sa ovom prividnom? tj, koju toleranciju mogu uzeti na ovo sto sam izmjerio pa da mogu reci vise-manje tocno da znam koliko mi trosilo trosi? Da napomenem, htio bi izmjeriti pojedinacnu potrosnju za svaki el. uredjaj u kuci, od racunala do frizidera i sudjerice...
perich je offline   Reply With Quote