View Single Post
Staro 10.12.2014., 23:35   #2101
explorer 4
Premium
 
explorer 4's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 513
Samsung galaxy note 3 recenzija

-->
Samsung galaxy note 3 recenzija

Pametnim potezom 2011., Samsung je sebi stvorio tržište izbacivši model pod imenom galaxy note. Svi su se tada zgražali nad tom velikom cigletinom, a danas je ultrapopularan gadget koji želi gotovo svaki zaljubljenik u mobilnu tehnologiju. Treća generacija ovog phableta donijela je sjajni 5,7“ full HD zaslon, poboljšani S pen, preporođeni touchwiz, ogromnih 3GB RAM memorije i netipični USB 3.0 priključak. Iako su ponovno nastavili s plastičnim dizajnom, što su im mnogi zamijerali, netipična „kožna plastika“ kao stražnji poklopac prihvaćena je vrlo dobro, za razliku od klizave, sjajne tanašne plastike koja je nekim korisnicima znala prouzročiti probavne smetnje. Dimenzije uređaja su, unatoč većem ekranu, manje od onih notea II koji ima 0,2“ kraću dijagonalu. Na datum izlaska, galaxy note 3 je postao glavna faca u kvartu, a sada ću vam pokušati dočarati i zašto

U ovoj recenziji ću obraditi samo područja koja se mogu objektivno ocijeniti, jer nema smisla pričati o dizajnu ili nečemu sličnom. Smatram da je to neprofesionalno, jer kako se kaže, ljepota je u očima promatrača, pa nema smisla da o tome razglabam.

Sadržaj kutije
Iako to možete vidjeti na 100 mjesta, napisat ću o svakoj stvari u kutiji ponešto. Dakle, sve je zapakirano u folijama, baterija također. Punjač je uobičajen, ništa specijalno, dok je kabel koji su dali s ovom mrcinom zbilja kvalitetno napravljen (za razliku od kablova koje je Samsung davao tamo 2011. i 2012., koji je više izgledao nalik na tanki konopac kojim vezivaš rajčice u vrtu, negoli USB kabel). Slušalice koje se dobiju s mobitelom su zadovoljavajuće kvalitete, prilično glasne i solidno sklepane. I zadnje što se dobije su vrhovi olovke, tj. S pena, pa kad vam se istroši stara, ubacite novu i problem riješen. Čak su bili tako dobri da su dali i pincetu kojom propisno možete izvadit tu „iglu“.

Ekran
Prednja strana uređaja nam pokazuje raskošni 5,7“ full HD zaslon napravljen u AMOLED tehnologiji. Naravno, neću ulaziti u polemike da li je bolji AMOLED ili LCD, samo ću reći da malko više preferiram AMOLED zbog crne boje koja na LCD-ima često bude loše izvedena. Oštrina prikaza je izvrsna i stvarno ne poznajem niti jednog čovjeka-mikroskopa koji bi mogao vidjeti piksele na ovom zaslonu. Tipično, na AMOLED-u nailazimo na prezasićene boje, ne kao što je bio slučaj u njihovim počecima, ali još uvijek su prisutne. Čim sam upalio mobitel prvi put, bez razmišljanja sam otišao u postavke i promijenio način rada zaslona u film. Tada nestane sva ona kričavost boja i zaslon napokon nije nasilan, pa je rad, barem mom oku, ugodniji i boje su normalnije, realnije, onakve kakve vidimo svojim osjetilom za vid J Maksimalna svjetlina zaslona pri izloženosti sunčevom svjetlu je dobra, ništa spektakularno, ali dovoljno da ne trebate rukom zaklanjati mobitel kako bi vidjeli što radite (pogledajte na fotografiji ispod). To još nije na razini LCD zaslona, ali Samsung radi mnogo na ovog tehnologiji izrade ekrana pa tako note 4 ima još bolju maksimalnu svjetlinu, kojom se potpuno približio konkurentskim firmama. Minimalna svjetlina je sjajna i čitanje u krevetu više nije, ja to tako zovem, „mod za vađenje očiju“, već stvarno ugodno iskustvo koje neće prouzročiti naprezanje očiju.

Ocjena: 9/10

Povezivanje
2G, 3G i 4G mobilne mreže su dostupne, te je premještanje između njih prilično dobro napravljeno, stoga nema onog praznog hoda. Wi-fi je a/b/g/n/ac koji zaista sjajno hvata signal, a uz to je vrlo stabilan.

Sustav
Touchwiz nam je svima poznat, a nekima totalno omražen zbog nakrcanog bloatwera koji je gušio mobitele slabije hardverske snage. Sada se vidi da to već polako postaje povijest, a prvi dokaz toga je upravo bio note 3, koji je izbrisao sve mane S4 i zasjao u punom svijetlu. Sa svoja 3GB radne memorije i četverojezgrenim snapdragonom 800, „treća verzija bilješke“ žvače sve pred sobom bez ikvakvih problema i trzavica. Problem sporog otvaranja imenika je riješen, kao i šepava galerija, koja sada radi vrlo glatko, a zumiranje metodom štipanja je sada još dorađenije i brže. Paljenje uređaja je zaista brzo, za oko 20 sekundi je spreman za rad. Neki kao primjedbu touchwizu daju seljast izgled ikona i izbornika, ali kao što gore napisah, glupo je raspravljati o tome jer ja ne mogu reći što je vama ljepše. Što se tiče opcija, njih stvarno ima pregršt na Samsungovoj verziji androida, stoga ne trebate brinuti da ćete ostati zakinuti za nešto. Kao manu bih naveo nešto ljenija verzija androida nego u konkurenata.
Ocjena: 8,5/10

Multimedija
Gledanje filmova ili serija na ovom uređaju će vam zasigurno biti jedno sjajno iskustvo, s obzirom da zaslon odrađuje odličan posao zbog briljantnog prikaza crne boje koja u tom području igra bitnu ulogu. Zvučnik ima nešto dubine i neloše je kvalitete, prilično glasan, ali položaj mu je malo nezgodan pa ako ga pokrijete se praktički ništa ne čuje. Izlaz za slušalice je odlične kvalitete, dovoljno glasan da si ne izbijete bubnjiće i s niskom razinom izobličenja i distorzije.
Ocjena: 9,5/10

Kamera
Kako bi test kvalitete fotografija bio što mjerodavniji, napravio sam iste fotografije s DSLR fotićem, tako da i sami možete prosuditi kakvu kameru ima note 3 ako ja budem lagao Da ne uploadam original slike, postat ću osakaćene u nekoj žnj rezoluciji (recimo 1680x1050), ali i krop od svakog originala da se vidi razina detalja. Kao što i sami znate, note 3 posjeduje 13 megapikselni senzor s otvorom blende 2,2 i led bljeskalicom. Kamera je spremna za rad praktički sekundu-dvije nakon što uđete u aplikaciju, u kojoj vas opet čega pregršt opcija. Neću vam više spominjati specifikacije, nego krenimo na analizu kvalitete fotografija. Boje i oštrina su vrlo vrlo dobri, dok bih možda malo zamjerku dao automatskom modu koji ponekad preeksponira fotografije. Vidjet ćete kako pri jakom suncu mobitel nema dovoljno brz zatvarač, pa onaj odbljesak od sunca bude uvijek vidljiv i boje su tada nerealne. To primijetite na prvoj fotografiji gdje je kod notea sva trava zelena, dok se kod DSLR-a vide fino izdefinirana područja trave i zemlje. Što se tiče uradaka u uvjetima lošijeg osvjetljenja, tu također obavlja dobar posao, no uz nešto više šuma jer je ISO (osjetljivost) povišen. Bljeskalica je prilično snažna i dobro obavlja posao, no boje su malo toplije negoli je to u realnosti.
Kada se snima u uvjetima dobrog osvjetljenja, tu po meni nema ravnog Samsungu. Kvaliteta prikaza je sjajna, zvuk je vrlo dobar i digitalna stabilizacija čisto solidno odrađuje svoj posao. Imate mnogo načina snimanja, počevši od ultra HD-a, do full HD-a u 30 i 60 fps-a te slow motion video u 720p rezoluciji.




Ocjena: 9/10

Baterija
Stvar koja me na ovom mobitelu najviše oduševila je upravo baterija. Note 3 je moj prvi smartphone kojeg ne moram puniti svaki dan. Na kraju dana mi uvijek ostane nekih 55-60% i do kraja sljedećeg izdrži bez problema. Uvijek nalupam po 5-6 sati screen on timea, a to se odnosi na surfanje preko 3/4G-a, wi-fija i stalno sinkroniziranje maila, whatsappa i vibera. Preko noći isključim i wi-fi i mobilne podatke, jer mi bezveze cicaju bateriju, a nema mi smisla da rade. Kad još uzmem u obzir da se napuni za malo više od 2 sata, ne mogu imati zamjerku na ovom području.
Najbolji score za sada

Ocjena: 10/10


Zaključak
Ne volim baš pisati zaključke jer ga čitatelj donosi sam po završetku čitanja teksta. Ali eto, bio bi ga red napisati, pa bih to ovako rekao. Note 3 je model koji je izašao prije godinu i tri mjeseca, a unatoč tome, ne zaostaje praktički ništa za aktualnim flagshipovima, a od većine njih ima GB RAM-a više, odnosno još uvijek velika 3 GB. Razlika između snapdragona 800 i 801 je vrlo mala, dok je grafički čip i dalje moćni adreno 330. Baterija je sjajna, kamera više nije vrh ponude, ali se i dalje prilično dobro drži, dok je ekran sjajan, samo da mu je maksimalna svjetlina još malo bolja.
Dokaz da ga vrijeme nije pojelo

Plus
Odlična baterija (izmjenjiva)
Vrlo dobar ekran
Izvrsna kamera i video snimanje
USB 3.0
S Pen koji je prilično dobro dorađen
Utor za micro sd karticu
Kvalitetan izlaz za slušalice
Minus
Nezgrapan položaj zvučnika
Maksimalna svjetlina ekrana pri jakoj svjetlosti
Baterija se mora izvaditi da bi se došlo do SIM kartice

Ukupna ocjena:
9,2/10

Crop fotografija sutra

__________________


Zadnje izmijenjeno od: explorer 4. 11.12.2014. u 00:22.
explorer 4 je offline   Reply With Quote