View Single Post
Staro 04.01.2021., 15:34   #99
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
-->
Kako se rijesit povremenih laganih ispada/kasnjenja u cijelom Hassu?

Tipa, imam automatizaciju u kupaoni, jedan Xiaomi motion sensor i 2 wifi zarulje (u grupi) I to npr radi vrlo dobro, ali na mojih 30 ulazaka u kupaonu, 27-29 puta se svjetla normalno upale, 1-3 puta se jednosstavno ne upale, odem u hass, tamo pise da je sensor “clear” znači nije okinuo, ili mozda je, ali nije prenio dalje.
Na kompu upalim/ugasim ta svjetla i nakon toga udjem u kupaonu i sve normalno radi, tj rasvjeta se pali.
Ili situacija u dnevnoj, gdje 2 Xiaomi motion sensora pale 6 rasvjetnih tijela, pa se nekad dogodi da ih upali 4 ili 5, svi su “online”, ali ih jednostavno nije okinulo. Ili se upale nakon 15 sec.
Ili ono varijanta uđem u 3 ujutro u dnevnu i ne upali se nista (iako bi trebalo)
Ili kad ispadne jedna zigbee zarulja, pa onda sve sto je meshano na nju (ZB switchevi) ne radi.


Slična situacija u kuhinji (1Xiaomi motion+ zigbee Ikea zarulja+Shelly LED), u vecini slučajeva radi normalno, ali ponekad je jednostavno ne odradi sve kako treba.


Zarulje načelno nisu problem, njih se fizičkim on/off na prekidaču vrati u zivot. Problem je sa senzorima koji su delikatno smjesteni na tesko dostpna mjesta


Trenutno cijelu konekciju odrađujem preko ZHA integracije u kombinaciji sa Sonoff Zigbe bridgeom, flashanim sa tasmotom, tako da je u planu preci (bar testirati) na standardni Zigbee2MQTT sa nekim CC2652R Stickom pa onda imati uvid kako radi na Z2M te onda odlučiti koji način spajanja zadrzati.



Zigbee2MQTT je definitivno projekt koji duze traje, podrzava vise uređaja, i opcenitmo mislim da je vise developmenta uloženo.
Čitam po internetu, naravno nije da ni tamo "cvate cveće" tj ima i tamo problema, ali treba probat pa vidjet sta se ponaša bolje u vlastitom okruzenju.

__________________

srale7 je offline   Reply With Quote