View Single Post
Staro 29.11.2021., 21:13   #1531
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Upravo ubacih svoj najstariji CD-R iz 1996. godine, prvi koji sam ikada spržio. Gore je moja prva verzija ICQ messengera. Stane na 720kB disketu. mIRC 2.1 ima 110kB. Stotine kilobajta. Gledam zatim messenger appove na App Storeu: WhatsApp 101MB, Telegram 87MB, Signal 159MB. Stotine megabajta.

OK, messengeri iz tog vremena nisu imali audio/video pozive, slanje slika, videa, stickera i ostale gluposti, ali to se ionako uglavnom ne radi u kodu nego se pozivaju API-ji iz OSa koji to prosljeđuje hardwareu na kodiranje i dekodiranje. Što ima u messaging appu zauzimati >100MB koda?? Stikeri?

Osim toga onda se nije uzimalo cijeli jedan veliki lib ili runtime da bi se iz njega koristila neka uglavnom beskorisna kozmetička funkcija što je već dulje vrijeme trend. Recimo stari HP Battery Check iz (mislim) 2013. koji zahtjeva fakin .NET 4.0 da bi ti pokazao zdravlje baterije u lapu.

A sad taman kako je Linux konačno sazrio zadnjih pet godina polako ali sigurno ga idu usrati sa bloatwareima bez kojih je ionako sve radilo....
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote