Tema: Hi-Fi
View Single Post
Staro 02.12.2016., 10:55   #8058
jean luc
Premium
Moj komp
 
jean luc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 559
Citiraj:
Autor 9800pro Pregled postova
Nadam se da se trbonja i ti zahebavate jel ovo kaj vi trubite nema veze sa mozgom. Ne postoji razlika u optičkim kablovima osim jedne, ili radi ili ne radi. Za Atmos ti treba hdmi veza do receivera ili procesora a ne optički kabel. Kroz optiku ide samo pcm stereo ili core surroundovi ac3 i dts do 5.1 kanala.

Sent fom my LG G2
Ovo zapravo i nije u potpunosti točno, jer postoje Toslink kabeli od plastičnih vlakana - to su uglavnom ovi koji se daju nabaviti u više-manje svakoj trgovini, i kablovi od pravih staklenih vlakana (glass fiber). No do njih je malo teže doći.

Evo nasumce jednog proizvođača koji nudi i jedne i druge:

http://www.lifatec.com/toslink2.html

Tu je u kraćim crtama navedena i razlika, osim cijene koja je nekoliko puta veća za glass fiber. U principu samo taj skuplji u potpunosti podržava SPDIF specifikaciju, koju su jednom davno uspostavili vodeći proizvođaći (Toshiba, mislim, u prvom redu).

Najvažnija razlika je u tome što plastiša ima bandwidth do 5-6 Mhza, a stakleni ide i do 10.
Nevolja je u tome za sam protokol što bi, čini mi se, i za red book (48kHz) trebao bandwidth od 11 mHz. Osim činjenice da prije prijenosa treba električni signal pretvoriti u foton, pa poslije nazad......
Zato je svojevremeno high-end audio i odustao od optike (tada se uglavnom borio sa jitterom), u korist električnih protokola (AES, I2S u posljednje vrijeme).

Toslink je očito ostao jeftini digitalni protokol za svu silu električnih uređaja i tamagotchija, za korisnike bez OCD-a
Čini mi se da za DTS u nekoj varijanti bi trebao zapravo taj stakleni kabel, al nisam siguran da je tu 5.1 ili 7.1 neki faktor. U svakom slučaju, za to je sada tu univerzalni HDMI.

Evo još jednog linka, ko se hoće još malo informirat:

http://www.audioholics.com/audio-vid...history-basics
jean luc je offline   Reply With Quote