View Single Post
Staro 11.02.2010., 23:35   #98
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
baš sam razmišljao neki dan o ekologiji u redu na blagajni lidla... nećete vjerovat

mislim da ništa bolje ne može opisati trenutno stanje ekološke svijesti i interesa pojedinih lobija kao sljedeće činjenice:

- mala pvc vrećica 0.50kn
- velika pvc vrećica 1k
- velika papirnata vrećica 2kn

tu se može povuć trilijardu paralela, ali će se uvijek dolaziti na isti ishod, a to je kapitalizam i 1% svjetske elite koja drži 50% (imho izmišljenih) svjetskih bogatstva, jer po nekoj 1bitnoj logici pričamo o toni isprintanog papira koji se sastoji od par drveta i nešto potrošenog tonera.

nikakva ekologija, nikakvi zeleni neće spasit stanje stvari (čast iznimkama) jer je jednostavno novac novi "mali" zeleni... za prvi primjer sa financijske strane uzmimo micubiši miev, novo i relativno "normalno" baterijsko vozilo premalih dimenzija - 30k€.

ako uzmemo u obzir da se taj piece of junk sa današnjom tehnologijom složi za možda 1-2k€ (pitanje je tko je i te cijene sirovine i obrade nametnuo), moramo preći jaaaaaaaaaaaaako puno km kako bi rich škvadros bila u "minusu" + opet taj stroj troši neku struju koja isto tako nije besplatna i isto tako se proizvodi i distribuira po "prirodnom" toku koji ne ostaju dužni zemljinoj atmosferi.

za drugi primjer zdravog razuma uzmimo solarni panel koji se u diy varijanti složi za par-sto kn, a košta ~3k kn kao gotovo rješenje, dok se može kupiti rabljena grafička kartica za 100kn koja svojom čistom snagom može postaviti rana superračunala u drugi plan i primjena joj je generalno neiskorištena zbog nedostatka primjerene podrške (sjetite se recimo sa koliko mhz je amiga obrađivala mortal kombat 2 i to sa kakvim rezultatima, a koliko je za isti posao trebalo pc-mhz za isti posao višetruko lošijih krajnjih rezultata).

znači u finalnoj rundi imamo:

genijalnost evolucije, zemaljske sirovine iskorištene na 1000 načina u sprezi sa trilijon matematičkih formula i zakona ubačenih na 20cm pertinaksa

vs.

malo pasivnog stakla i željeza koje ne može ni na koji način evoluirat u ništa do li same svoje (početne i krajnje) svrhe.

nisam neki makroekonomist niti filozof, ali ono...
syss je offline   Reply With Quote