View Single Post
Staro 01.11.2010., 12:25   #121
miner1310
Registered User
Moj komp
 
miner1310's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Trogir
Postovi: 13
Problem s overclockiranjem Q9300

Stovane kolege
Novi sam ovdje, tek sam se registrirao. Naravno imam molbu za gurue da mi pomognu.
Dakle radi se o:
Intel Core2 Quad Q9300 rev.M1
Gigabyte GA-P35-DS3L rev.2.0 Bios F9
G Skill F2-8500CL5, 2x2GB
WDC WD1001FALS-00J7B1
Sapphire Radeon HD 3870 Toxic
Corsair TX850W Power Supply
Zalman CNPS10X Performa

Radi se o tome da nikako ne mogu overclockirat procesor vise od 2730 MHz, bolje receno, cim brzina sabirnice predje 364 MHz vise nema stabilnosti.
Pokusavao sam na sve moguce nacine. Temeljno sto hocu je da mi sistem radi u sinhro modu (DRAM:FSB 1:1). Stavim memorijski mnozitelj na 2 (667MHz) i onda podizem brzinu sabirnice s defaultnih 333 na 400 MHz sto bi s mnoziteljom procesora od 7,5 dalo okruglih 3000 MHz a memorija bi radila na 800 MHz. Nece nikako. U vecini slucajeva, tj. kad ja rucno podesavam napone CPU (pa i chipseta i sabirnice) ne moze niti izbootati Windowse 7 Pro x64. Napon CPU sam mijenajao u svim podjelama od 1,0V pa do 1,36V, memoriju izmedju 2,0 do 2,1V. U Biosu su iskljucene opcije da ploca automatski mijenja brzinu procesora i napone (EIST, CIA i dr.)
Kad stavim napone na automatic onda se sistem digne ali u testovima Prime95 ili OCCT v3.1.0 ne prolazi test, tj. zamrzne se ili se srusi.
Sad dolazi najzanimljivije. Kad izvucem jedan memorijski modul sve radi u najboljem redu, nema nikakvih problema ni nakon 10 sati u Prime95 testu. Dobro kazem ja, pronasao sam razlog zasto nece, stvar je u memoriji. Tako stavim sad onaj drugi modul od 2 GB i ocekujem da nece proci test. Avaj i ovaj drugi memorijski modul najnormalnije je izvrtio Prime95 test . Znam da Prime95 najprije sluzi za testiranje procesora ali mi kazuje da sve najnormalnije radi (clockano na 3000MHz) ako koristim jedan modul od 2GB, dakle bilo koji. Cim ubodem 2 x 2GB nema sanse. Ma mijenjao sam ja i memorijske slotove ali nece pa nece. S jednom memorijom radi s dvije nece. Zadnja granica di mi stabilno radi s oba memorijska modula je 2730MHz.

U cemu je stvar, di bi mogao biti problem. Mozda nesto grijesim ali koliko sam puta probao valjda bi pogodio jednom

Hvala na razumjevanju.
miner1310 je offline   Reply With Quote