Tema: Metronet
View Single Post
Staro 15.10.2011., 15:43   #525
pipe
Bill Gates
Moj komp
 
pipe's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Vukovar
Postovi: 1,983
Da ne otvaram novi topic. Postat cu ovdje.

Posto ukucani koriste internet neprestano i posto mi cuclaju bandwidth, doslo je do granice da nam je 10mbit na sve nas ponekad premalo, te da ja ne mogu uvijek imati mali ping
Zbog toga, plan je da njima ostavim tu 10mbit vezu, a da sebi uzmem dodatnu vezu. Posto imamo 2 tel. prikljucka u kuci, to nije problem. Malo sam gleadao ponudu nasih ISP-a, te sam skoro uzeo jos jedan aDSL prikljucak kod Optime. Ali nije mi vrag dao mira, a i posto patim na optiku, otisao sam viditi kako stoji Metronet, te jesu li se prosirili.
Ugodno sam se iznenadio kad sam pogledao onaj njihov "company profile" video na youtubeu, gdje su rekli da je njihova infrastruktura dostupna u svim vecim gradovima u Hrvatskoj.
Rekoh dobro, i nazovem prodaju. Nakon upita jeli dostupna optika na mojoj lokaciji (posto roditelji imaju firmu, mi spadamo pod poslovne korisnike), oni su odgovorili da bi trebala biti. Rekoh im da provjere, te da me nazovu nazad, za jedno sat vremena su me nazvali i rekli da je dostupna, te da se moze realizirati.
Za 20-ak min, smo primili cjenike i papire za ugovor.
Cijena za mFastNet 15/1 se cinila dobra, oko 400kn, a posto je optika, nema pucanja veza, nema 24h disconnecta i pingovi bi trebali biti dobri, tako da smo pristali na to.
Papiri su bili poslani nazad u utorak, te nam je receno da ce majstori doci postaviti kroz slijedeca 2 tjedna.

Faza 1. Dolazak majstora za ugradnju kabla od njihove spojne tocke do korisnikove adrese.

U cetvrtak ujutro (2 dana kasnije), pokucaju majstori te kazu da im je usput, te da ce pogledati mogu li to sada rijesiti. Nakon 2 min inspekcije, rekli su da mogu to napraviti sada. Ja naravno rekao da moze.

Bacili se na posao, a ja uhvatio par slikica.


Kolut s nekakvim cvrstim "kablom". S njim guraju opticki kabl do odredista

Slikano ispred kuce. Kazu da im je spojna stanica na parkiralistu Bolnice, posto sam ja blizu, to je nekih 100m, malo iza onog zutog natpisa u daljini.

Tel. sahta ispred kuce, "debeli" kablovi su vodovi za tel. za normalne korisnike, i moj opticki tanki kabl pored njih

Morali su prokopat dio ispred kuce kako bi mogli provuci kabl ispod kapije. Na kraju su to fino porkpali tako da se sada niti ne vidi.

Ovo je kabl koji su postavljali.

Isli su po rubu kuce, pored bakrenog tel. kabla, tako da se uopce ne vidi. Po kuci do tavana, te preko tavana u moju sobu.

Nakon jedno 2 sata, rezultat je ovakav. (Crni kabel u kolutu je opticki)


Tad mi je receno da ce kroz koji dan doci tehnicari da nastave posao.

Faza 2. Fino obradivanje kabla

U ponedjeljak ujutro (5 dana nakon faze 1), dosli su tehnicari koji su spojili opticki kabl na njihovu tocku, te su tada obradili kabl u mojoj sobi kako bi se poslije mogao spojiti na media konverter.

Morali su skinuti izolacije, te spojiti odgovarajuci konektor. Za to su koristili ovo kuciste.

U gornjem desnom kutu vidi se crni kabl. Kad se skine sva izolacija, ostaju 8 optickih niti od kojih se samo dvije koriste zasad.

Dvije niti koje su se trebale spojiti s konektorom je spojio tako da je imao jos jedan opticki kabl s konektorom te je pomocu Fusion splicera i spojio.
Rezultat je ovakav:

Dok konektor izgleda ovako:


Nakon spajanja su loopback testirali kabl tako da su spojili Rx s Tx, te ustanovili da sve radi kako treba.

Postavili su i oznaku na kabl. (Cenzurirani dijelovi s osobnim podacima)


Tu zavrsava faza 2, te se sad ceka zavrsni tehnicar koji dolazi iz Metroneta s media konverterom i routerom.

Faza 3. Media konverter, router, softversko podesavanje

U srijedu (2 dana nakon faze 2) je dosao tehnicar iz Metroneta s opremom koja je potrebna.

Media konverter je ovaj http://www.dlink.com.au/products/?pid=816
On je do 100mbit, sto znaci da ce za sada biti dobar. Dok ne pocnu nuditi brzine vece od 100mbit.


Iz media kovertera obicnim ethernet Cat-5 kablom do routera s WAN portom.
U ovom slucaju sam dobio MikroTik router.
Unutra je RouterBoard 450 http://routerboard.com/RB450 s kucistem http://routerboard.com/CA150


Kada se router pali, ima boot up beep zvuk kao kad se boota racunalo, te kada zavrsi boot, ima jos jedan zvucni signal koji se cuje kad je router spreman za koristenje. Boot traje 15-20 sec.
Router se konfigurira putem Serijskog porta, te ga je tako i tehnicar konfigurirao. Postoji DHCP podrska. Postavke se ne mogu pristupiti preko ethernet porta i gateway IP adrese.
Spaja se tako da je Eth/PoE port ustvari WAN port na koji se spaja media konverter. Eth2 i Eth3 port su za internet, dok su Eth4 i Eth5 za telefon.

Posto uz mFastNet uslugu ide i tel. prikljucak sa brojem preko MetroVoice usluge, telefon se spaja direktno na router. Posto nemamo IP telefon. Treba jos jedan dodatni uredaj koji pretvara digitalni u analogni signal.
Uredaj je Linksys SPA1001 http://www.voipvoip.com/linksys-spa-1001/

Spaja se na Eth4 ili Eth5 (Moze se imati dva tel. prikljucka na routeru, tj. dva broja) putem ethernet kabla. Te se telefon spaja na Phone 1 utor.


Sve to lijepo spojeno izgleda ovako:


Sto se tice hardverskog dijela, to je to.

Kad je tehnicar sve spojio i kada sam testirao, speedtest je izgledao ovako


Imao sam 5/5 zbog toga sto je to njihova default vrijednost kad spoje korisnike. Imao sam tu brzinu par sati dok tehnicar nije dosao nazad u ured i namjestio 15/1.

Sada Speedtest izgleda ovako:



Usporedujuci s Adsl-om. Ima par prednosti i mana.

Prednost: Dobri pingovi, stabilna brzina, future-proof kod povecanja brzina, staticki javni IP (iako na stranici pise dinamicki), brz upload, veza nikad ne puca, te nema disconnecta svaka 24h radi promjene IP-a.

Mane: Malo skuplje od Adsl-a zasad, nije dostupno privatnim korisnicima, staticki javni IP, nemogucnost Port forwarda samostalno.

Osjeti se poboljsanje. Znaci dok se ne iskoristi bandwidth, sve aplikacije dobro rade. Ako npr. torrenti ne idu full brzinom, nego samo malo manje, nece uopce utjecati na pingove. Isto tako ako se bilo sto drugo radi. Dok na Adsl-u sam imao problema s vecim pingom ako neke druge aplikacije/racunala koriste tu vezu.

Sto se tice portforwarda. Portforward za portove do 1024 se naplacuju, a sve iznad 1024 je besplatno. Samo se posalje mail tehnicaru, i on to sredi.

Sreca je sto zivim blizu sveucilista i bolnice. Nisam siguran jeli infrastruktura dostupna u svakom dijelu grada. Treba provjeriti za svaku lokaciju. Ako netko nije vidio u profilu, radi se o gradu Vukovaru.
Sto se tice instalacije, ako se potpise ugovor na 24 mjeseca. Sva instalacija je besplatna.

Eto, ako netko ima firmu, te je jako zeljan FttH-a danas. Moguce je, nije ni tako skupo.
__________________
[Project] Silent Bandwidth Killer [56k Warning!]
I ja imam na ploci.

Zadnje izmijenjeno od: pipe. 15.10.2011. u 15:55.
pipe je offline   Reply With Quote