View Single Post
Staro 26.11.2010., 11:28   #19
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Da se samo nadovežem na temu, s obzirom da se i sam bavim DTP-om...
Anologni i digitalni prijenos slike po na LCD monitor nema smisla uspoređivati jer je u konačnici rezultat isti, barem što se tiče boje. Dakle, boja je na LCD-u ograničena kvalitetom i vrstom ekrana (matrice). Sasvim je druga stvar CRT monitor koji još uvijek daje najbolje boje, sa tom tehnologijom bi se eventualno mogao mjeriti onaj HP monitor što su ga napravili u suradnji sa Dreamworksom.
Ono što ljude zbuni a i daje različitu sliku je unos greške u sistem. To puno ljudi zaboravlja a i osobno sam se uvjerio da nije sve baš tako crno/bijelo ili u boji . Tu prvenstveno mislim na par stvari na koje ljudi zaborave obratiti pažnju pa se čude kako dva na oko ista sistema imaju različitu kvalitetu slike a razlika je samo u spajanju monitora, analogno vs. digitalno.

1. Neki monitori, i LCD i CRT, imaju posebne utilitye koji se instaliraju u Windowsima u kojima je kod analognog spoja (monitor na PC) moguće podešavati gotovo sve, svjetlinu, kontrast, gammu, zasičenje (saturation)... Zanimljivo je da taj isti utility ne funkcionira ili funkcionira ograničeno kada spojite monitor digitalnim konektorom (DVI). Dakle, već sam utility unosi razliku u prikaz boja u ovisnosti o načinu spajanja.

2. ATI je za razliku od Nvidije dosta dugo imao u svojim drajverima malo povećano zasičenje (saturation) boja. Ako netko ne zna o čemu se radi, recimo to laički ovako - povečan je intenzitet boja, na ekran bi vam trebala stići bljedunjavo žuta boja a povećanim zasičenjem stigne vam "puna" sočna žuta. Zato su se korisnici "palili" na to kako ATI ima "bolju i kvalitetniju" sliku makar se to i na Nvidiji sa par klikova u Nvidia Control Panelu moglo dobiti u pola minute. To što se na taj način uvodila greška u prikaz boje nije nikome smetao (ili nije htio priznati).

3. Color managment - najgluplja stvar koja je izmišljena jer još nisam nikoga čuo da mu je profunkcionirala po defaultu, ono sa čistom instalacijom OS-a, programa i recimo printera. Dakle, sama grafička kartica ima svoj color managment (upravljanje bojama, u daljnjem tekstu CM ) pa onda svaki program ima svoj CM (Photoshop svoj, Corel svoj...) i sam printer ima svoj CM. Kolorni profil vezan za svaki uređaj radi na principu koji je najlakše objasniti na primjeru za printer i to ovako - proizvođač vidi da mu serija XY printera sve ispise nagne malo u žuto i da je svijetloplava (cyan) dosta slaba. U kolornom profilu vezanom za XY seriju printera se definira da se svi tonovi žute od 100% do 80% oslabe za 15%, da se od 79% do 50% oslabe za 10% a od 49% do 30% oslabe za 5%, isto tako se obrnuto poveća za svijetloplavu boju. Na taj način se isto dobije kolor profil za skener i monitor. Takve stvari se u tvornici rade sa kalibratorom i ta kalibracija možda vrijedi za 75% uređaja iz te serije. A možda baš vi imate jedan od onih 25% .

CM unutar programa je veselje za sebe. Znam ljude koji su nabavili kalibratore, kreirali vlastite profile za svoje uređaje i nikad nisu bili zadovoljni dobivenim rezultatima jer im je ostao upaljen CM unutar programa. To znači da su pri ispisu na printer koji je imao svoj kolorni profil slali ispis iz programa koji je kroz svoj CM već radio nekakve "korekcije" pa na printeru nikad nije izašlo ono što je trebalo zbog dvostrukog CM-a.
Ovo sam sve napisao samo zato da shvatite da ista stvar vrijedi i za MONITOR.

Dakle, "kvaliteta" boje ne ovisi samo o grafičkoj kartici, i ja sam koristio G400 MAX davnih dana, sada ne žalim za takvom grafičkom karticom već za boljim LCD monitorom...
Sinac je offline   Reply With Quote