View Single Post
Staro 03.11.2008., 12:01   #12
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor ^SuperUnknown^ Pregled postova
Iggy ti ces znati kako stoji situacija sa FS-ima optimiziranim za SSD? Sigurno se i to razvija paralelno sa SSD-ovima, a nije da sam bas nesto pratio...
Ne pretjerano, no sve ti je to zacarani krug. Da bi se neka tehnologija kao sto je SSD uvela u produkcijska okruzenja, mora se dosta toga prilagoditi. SSD je veliki korak naprijed u smislu rjesavanja problema zbog kojih su dosadasnji sustavi imali potpuno drugaciju optimizaciju (veliki cache na svim razinama, high RPM, queueing, razna RAID polja, itd.),a s druge strane SSD ima neke nedostatke zbog kojih se i postojeca oprema ne zna samo tako nositi s time, tj. moralo bi neke stvari promijeniti (error detection, cesci data scrub, reakcija na prijenos vrsnog opterecenja, osim "ready" i "failed" stanja diska moguce dodavanje i "partially failed" stanja i tako...).

Bio sam prosli tjedan na jednom takvom skolovanju i sam spomen SSD-a je nesto sto je standardno, ali i s "not so easy as it may look" ogradjivanjem. Mogucnost double ili vise disk failurea u SSD poljima kao posljedicu pada jednog diska je veca i tim dosta drasticno opasnija. Sve u svemu, duga prica, ako ovako nstavim bannirat ce me.

Edit: kvragu, zaboravih, sto se FS-a tice, ima smisla raditi i njihove promjene, ali je tu opet zadrzavanje pune kompatibilnosti s postojecim sustavima, jer oni koji imaju koristi od toga ne zele da se ista dogodi na postojecim sustavima sto moze imati ikakvog utjecaja na stabilan rad, posebno ako imas mijesanu okolinu.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote