View Single Post
Staro 02.06.2023., 00:19   #1367
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Ako si u mogućnosti, posudi SSD od nekoga pa isprobaj, M.2 SSD se u T480 povezuje kabelom, možda je on problem.
Kupio sam vec novi SSD i isto mi se ponasa. Random ga neprepozna nakon nekog vremena i onda ga opet prepozna.

Onda sam se sjetio da imam treci NVMe disk s klonom originalnih Windowsa koji su dosli s laptopom koji sam spremio i probao s njim. Sve isto, radi pa nekon n-tog restarta ga nema vise na post screenu.

Na kraju sam vidio ovaj tvoj komentar i malo pritisnuo konektor tog kablica koji spaja maticnu i "ladicu" s diskom s obje strane i za sad sve radi radi sa sva tri diska. Iako opet mi se tokom testiranja zblesirao na youtubeu i sad imam fobiju od paljenja istog, a to cu se pozabaviti kad obavim sto trebam.

Al imam drugi problem. Koji nije toliko bitan ako ovaj originalni disk proradi, a sad vjerujem da problem nije do njega.

Ubuntu 22.04 LTS (kernel 5.19 ako se ne varam) i zadnji 23.04 (kernel 6.xx ne sjecam se koji je) ne vide Samsung 970 Evo plus, tj ne mogu instalirati Ubuntu na njega.
\ 22.04 ga ne vide niti gparted niti ona Ubuntu "Disk" aplikacija, a u 23.04 ga Disk aplikacija vidi ali gparted ne i i dalje kad krene instalacija vidi samo ukopcani usb disk.

Guglao sam dosta pa kazu da treba prebaciti disk mode iz RAID i AHCI u BIOSu ali te opcije nema (jedno 10 puta sam prosao kroz BIOS), a druga opcija je upgrade BIOSa i firmwarea od SSDa.
Pozabavit cu se malo s time kad ulovim vremana ako ce bit potrebe ali zanimalo me jel ima netko iskustva s ovime.
Secureboot je upaljen ako to nesto znaci.

Sto ce tice samog laptopa, ako ce se opet blesirati na youtubeu furam ga u servis. Da se sva tri diska ne ponasaju isto mislio bi da je mozda do ovoga sto je gore opisao nepalac, al opet, 4 godine je radilo sve ok.

Output `sudo nvme smart-log /dev/nvme0` ako nesto znaci kao sample za 4 godine star disk.
Code:
 critical_warning                    : 0
temperature                         : 45 C
available_spare                     : 100%
available_spare_threshold           : 10%
percentage_used                     : 3%
data_units_read                     : 6,076,695
data_units_written                  : 34,768,889
host_read_commands                  : 114,283,169
host_write_commands                 : 572,435,022
controller_busy_time                : 838
power_cycles                        : 4,694
power_on_hours                      : 4,185
unsafe_shutdowns                    : 190
media_errors                        : 0
num_err_log_entries                 : 0
Warning Temperature Time            : 0
Critical Composite Temperature Time : 0
Thermal Management T1 Trans Count   : 0
Thermal Management T2 Trans Count   : 0
Thermal Management T1 Total Time    : 0
Thermal Management T2 Total Time    : 0

Zadnje izmijenjeno od: hash. 02.06.2023. u 00:31.
hash je offline   Reply With Quote