View Single Post
Staro 25.05.2023., 20:57   #1
xraven13
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 143
(riješeno) SSD vise ne radi na maticnoj A, a radi i dalje na maticnoj B

Dakle, nešto se dogodilo, vjerojatno je došlo do prenapona jer smo ostali bez struje, i sva četiri tvrda diskova su se poremetila, 2 SSD-a i 2 HDD-a.

Matična ploča Gigabyte Z390 Gaming X.

Samsung Evo 970 Pro s instaliranim Windows 10 - nije se podizao - nakon brisanja svih particija, čišćenja i sl., nije dozvoljavao instalaciju Windowsa. Povezao sam ga na drugo računalo, instalirao Windows 10, podigao se, radi. Ponovno sam ga spojio na matičnu ploču A, pojavljuju se kružići s Windows logotipom, a zatim crni ekran s bijelim pokazivačem miša.

Na isti SSD slot sam spojio SSD moje supruge, koji je također Samsung Evo 970 Pro s instaliranim Windows 10, i taj je savršeno funkcionirao, Windows 10 se podigao.

Znaci SSD očito radi jer podiže se na supruginom računalu. Ali i moja matična ploča A također radi, jer se na njoj bez problema podiže drugi SSD. Čini se da je ta matična ploča A nekako zapamtila tvrde diskove koji su bili spojeni i više ne želi s njima raditi.


Instalirao sam Windows 10 na jedan od HDD-a, ali opet se nije podizao. Povezao sam ga na računalo prijatelja, ali ni tamo se nije podizao. Ponovno smo instalirali Windows 10 dok je HDD bio spojen na njegovo računalo, i podigao se. Još ga nisam testirao na svojoj matičnoj ploči.

Sada ću prestati jer se nadam da su ova dva slučaja dovoljno objašnjenje. Također imam nekoliko nepostojećih unosa UEFI-a koje ne mogu izbrisati, pojavljuju se na zaslonu za podizanje sustava, ali klikanje na njih ne radi ništa osim osvježavanja i zatim me pita da odaberem nešto drugo.

Što se tiče Samsunga 970 Evo, pokušao sam izbrisati BCD i ponovno ga stvoriti, ali nije pomoglo, i dalje se pojavljuje isti crni ekran s bijelim pokazivačem miša na kraju nakon dugog učitavanja svaki put. Nije bilo drugih BCD unosa prikazanih osim USB sticka s Windows slikom za podizanje sustava, ali nisam spojio HDD-ove i drugi SSD.


Javite mi trebate li još neke detalje. Unaprijed vam hvala.

Zadnje izmijenjeno od: xraven13. 26.05.2023. u 10:33.
xraven13 je offline   Reply With Quote