View Single Post
Staro 14.12.2006., 21:05   #2
mat
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: zg
Postovi: 2,105
Postavke klijenta



Nakon ovog, pretpostavljam mnogima dosadnog djela, krecemo na zanimljiviji. Postaviti
cemo klijent utorrent kako spada za maksimalnu iskoristivost istog. Ako jos niste, skinite
program sa sluzbene stranice www.utorrent.com . Osobno sam protivnik svake nepotrebne
instalacije, pa upravo zato i preporucam "standalone". no to je dakako, vas izbor.
Mozete ako hocete skinuti 1.6.1 beta ili 1.6. Svejedno. 1.6.1 nudi WebGUI odnosno
kontrolu Utorrenta sa udaljenog mjesta. Reci cu pokoju o tome kasnije. Za sad skinite
samo 1.6...

Otvorite program i maksimizirajte ga. Sa lijeve strane vidjeti cemo predodrene grupe
raznih torrenta. Dakle postoje dakako aktivni i neaktivni. oni koji su gotovi, i oni koji
se jos skidaju. te svi.
Desno cete vidjeti prostor sa popisom torrenta iz grupe koja je odabrana. Mozete i sami
raditi svoje grupe. Utorrent ih zove "Labels". Sa takvim stvarima cu vas pustiti da se sami
zafrkavate. Ajmo sada podesiti program. Kliknite na zupcanik gore ili na
"Options = Prefernces".





Dakle ovdje mozemo birati prije svega jezik sucelja. Neznam postoji li Hrvatski. Nebitno.

"Check for updates automatically" - inace mi je iskljuceno no nedavno sam skinuo 1.6.1 beta
pa je po default postavkama opet ukljuceno. sve u svemu nema potrebe
Preporucam potvrdu prije brisanja torrenta jer se zna desiti da krivi selektirate...
ovo su uglavnom postavke koje si sami birate. nema velike mudrosti... idemo dalje



"New downloads" - torrenti koji nisu zavrsili, "Completed downloads" - oni koji jesu .
Meni je isti direktorij za oboje. Samo ako bas hocete stediti neki disk od stalnog
pisanja i pokusati natjerati utorrent da vam sam sortira sve (sto je nemoguce ako
kao ja imate 24/7/31/365 u potpunosti koristen downlink, a nemate disk od barem TB.
a sto je najgore, ni to nebi bilo dosta da sve ide na jedan disk..).
ostalo je opet po vlastitom ukusu. jedino nebih preporucio da stavite ".!ut" za
nedovrsene jer... pa u principu nema nikakvog smisla. cemu?...



Ovdje cemo opet upisati isti port koji smo vec otvorili na svim mogucim mjestima.
Obavezno maknuti "Randomize port each time utorrent starts". eventualno ako ne koristite
nikakav router, mozete to ostaviti. no ne garantiram da vam sam ISP ne blokira neke
portove...
ostalo kao kod mene, odnosno prema zelji. ukoliko koristite adsl nije lose limitirati
uplink. pogotovo ako nemate flat. ne samo da ce vam usporavati downlink vec ce i nabijati
promet. 95% torrenta koje ja skidam su sa privatnih trackera tako da mi je u interesu
sto vise uploadati... vise o tome kasnije...



E sad ovdje ce mnogi reci: "Krivo. nesmije biti tako." e pa pricajte sto hocete. meni
je ovako najbolje od svih kombinacija koje sam probao. jednostavna logika: sto vise
konekcija, peerova i upload slotova, to ce mi se vise iskoristavati kapacitet uploada,
odnosno downloada. gumbic za dodatne upload slotove u ovom slucaju nema nikakvog smisla.
ako hocete da sve ide sto finije, preporucam da stavite kao ja, odnosno ostavite na default.



vas izbor. stavite kako hocete. "ratio" je omjer poslanih i primljenih podataka.
ratio = total upload/ total download.
na taj nacin se odrzavaju privatni trackeri. ratio nesmije biti ispod npr. 0,5...

Zadnje izmijenjeno od: mat. 15.12.2006. u 00:27.
mat je offline   Reply With Quote